Sobota 20 kwietnia 2024

Podstępny rak jelita grubego. Bezpłatne badania dla mieszkańców Łódzkiego

Mieszkańcy Łódzkiego w wieku 50 - 65 lat lub od 40 do 49 lat (jeśli u najbliższych krewnych rozpoznano nowotwór jelita grubego), mogą skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że osoba jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program. Najbliższą dla mieszkańców naszego powiatu lecznicą, realizującą te badania w ramach programu NFZ, jest Szpital Powiatowy w Radomsku.
plecy gl
Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ ogłosił program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Bezpłatnie i bez skierowania można zbadać jelito grube i obniżyć ryzyko zachorowania na raka nawet o 90 proc. Jedną z placówek, w której można skorzystać z profilaktycznej kolonoskopii, jest Szpital Powiatowy w Radomsku.

Rak jelita grubego — podstępny nowotwór
Na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn.
Eksperci podkreślają, że nowotwór jelita grubego jest niezwykle podstępny. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby. Populację, którą może objąć program badań przesiewowych Ministerstwa Zdrowia w kierunku raka jelita, szacuje się na ok. 8 milionów Polaków.

Kto może skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego?
Program jest dla osób w wieku:
  • od 50 do 65 lat,
  • lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Na czym polega badanie?
Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:
  • pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy;
  • usunięcie polipów wielkości do 15 mm;
  • poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów;
  • wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.
Badanie można wykonać w znieczuleniu
Kolonoskopia jest precyzyjna i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Badanie wykonuje się miękką, giętką rurką grubości małego palca (kolonoskop), którą lekarz wprowadza przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwa do ujścia jelita cienkiego. W tym czasie dokładnie oglądane jest wnętrze jelita grubego. Wprowadzanie aparatu jest niebolesne dla większości osób, choć u niektórych może powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku w brzuchu. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

Program jest bezpłatny. Nie trzeba skierowania
Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

WAŻNE!
Do kolonoskopii trzeba się dobrze przygotować, dlatego przed wizytą warto skontaktować się z placówką, która poinformuje pacjenta, co musi zrobić przed badaniem.
Do końca roku NFZ przeznaczy około 6 mln zł na realizację programu. W przyszłym roku będzie to już 80 mln zł.

GDZIE SKORZYSTAĆ Z BADAŃ?

W województwie łódzkim  można wykonać kolonoskopię w ramach Programu badań przesiewowych raka jelita grubego w placówkach medycznych:

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska "ESKULAP" sp. z o.o., w Sieradzu, ul. Ks. Popiełuszki 2,
tel: 43 822 00 45

"TRES-MED" Sp. z o.o. w Sieradzu, ul. Rycerska 2,
tel: 43 827 17 86

Szpital Wojewódzki im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu, ul. Armii Krajowej 7,
tel: 534 582 432

PABIANICKIE CENTRUM MEDYCZNE Sp. z o.o. w Pabianicach, ul. Jana Pawła II 68,
tel: 42 225 35 00

Szpital Powiatowy w Radomsku, ul. Jagiellońska 36

ul. A. Struga 3, 90-420 Łódź

ul. ks. Zdzisława Wujaka 5, 92-551 Łódź