Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Czwartek 25 kwietnia 2024

Pomagamy Ukrainie – dzieci ze szkoły w Magierowie nie będą już marznąć

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =
Agregat prądotwórczy zakupiony z budżetu Powiatu Bełchatowskiego, artykuły spożywcze, które mogą być długo przechowywane, pampersy dla dzieci, kosmetyki oraz środki higieniczne dla kobiet wyjechały w specjalnym transporcie, który zapewnił bełchatowski Sztab Ratownictwa do Magierowa w Ukrainie. Nad przekazaniem sprzętu i załadunkiem darów czuwali Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr i Wicestarosta Jacek Bakalarczyk.
IMG_7443 (Copy)
Po tym, jak celami Rosjan stały się także obiekty infrastruktury elektrycznej, wiele ukraińskich miejscowości odłączonych jest od dostaw prądu, a ich mieszkańcy cierpią m.in. z powodu braku ogrzewania. Każda pomoc jest na wagę złota, ale potrzebne są przede wszystkim kuchenki turystyczne i agregaty prądotwórcze.

Powiat Bełchatowski od wybuchu wojny, organizuje akcje pomocowe dla Ukraińców. Tym razem Zarząd Powiatu zdecydował o zakupie agregatu prądotwórczego trójfazowego Swartzmann o mocy 9,5 kW diesel ze stabilizatorem napięcia. Stosowną uchwałę o udzieleniu pomocy rzeczowej dla Dobrosyńsko – Magierowskiej Rady Wiejskiej Rejonu Lwowskiego podjęli radni na ostatniej sesji Rady Powiatu w Bełchatowie.
 
- Ta akcja jest wyjątkowa, bo skierowana bezpośrednio do Rejonu Żółkiewskiego, który był naszym rejonem partnerskim do czasu zmian administracyjnych, po wprowadzeniu których wszedł do Rejonu Lwowskiego. Z Dobrosyńsko – Magierowską Radą jesteśmy jednak nadal w stałym kontakcie i kiedy radny Oleg Beizik zwrócił się do Zarządu Powiatu o pomoc, zdecydowaliśmy, że kupimy agregat prądotwórczy dla magierowskiej szkoły trójstopniowej, która ma problem z ogrzewaniem i ciepłą wodą – mówi Starosta Dorota Pędziwiatr i wyjaśnia: - Szkoła wprawdzie posiada generator prądu, ale zapewnia on tylko podstawowe potrzeby związane z oświetleniem. Dodatkowy agregat jest natomiast niezbędny do zasilenia kotłowni i uruchomienia pieca węglowego.

W związku z tym, że dzięki Sztabowi Ratownictwa w Bełchatowie pojawiła się możliwość wysłania do Ukrainy nawet ok. trzech ton darów, Zarząd Powiatu podjął decyzję, by w transporcie znalazły się także rzeczy przekazane przez mieszkańców podczas zbiórek organizowanych przez Powiat Bełchatowski, wśród których są m.in.: artykuły spożywcze, które mogą być długo przechowywane (konserwy mięsne i rybne, ryż, kasze, płatki śniadaniowe), pampersy dla dzieci, kosmetyki oraz środki higieniczne dla kobiet.
 
- Chcemy dojechać w okolice Lwowa, gdzie nastąpi przeładunek – dary od Powiatu Bełchatowskiego przejmą przedstawiciele Dobrosyńsko – Magierowskiej Rady, a inna organizacja zabierze dary, które wieziemy dla zaprzyjaźnionych wolontariuszy działających w Ukrainie. Tam jest teraz potrzebne dosłownie wszystko - mówi Cezary Obuchowski ze Sztabu Ratownictwa, który busem ma do pokonania ponad 550 kilometrów.
← powrót