Dwudziestu czterech uczniów z bełchatowskich szkół ponadgimnazjalnych wystartowało w finale konkursu wiedzy o elektryczności. II Powiatowy Konkurs Wiedzy Elektrycznej „Bezpieczna elektryczność” pod patronatem Starosty Bełchatowskiego - Szczepana Chrzęsta oraz Marka Młynarczyka - Prezesa Oddziału SEP w Piotrkowie Trybunalskim, zorganizowało Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział w Piotrkowie Tryb. Koło Nr 29 przy Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie. Celem konkursu jest podniesienie poziomu wiedzy przydatnej w codziennym życiu i poziomu bezpieczeństwa w sytuacjach kontaktu z elektrycznością. Starosta Bełchatowski przekazał na organizację przedsięwzięcia (zakup nagród i pomocy dydaktycznych) 2000 zł.
Przypomnijmy, eliminacje odbyły się na początku marca br. , a przystąpiło do nich aż sto pięćdziesiąt osób. Uczniowie, którzy najlepiej odpowiedzieli na pytania dotyczące elektryczności, spotkali się 12 kwietnia w siedzibie CKP, by zmierzyć się z kolejnymi zadaniami. Zmaganiom młodzieży przyglądała się Agnieszka First, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym w Bełchatowie.
- Testy nie były łatwe – przyznał Wiesław Wiekiera, Prezes Zarządu Koła SEP, koordynator Konkursu. - Zdarza się, że na jedno pytanie były właściwe wszystkie proponowane do wyboru odpowiedzi. Zachęcałem młodzież do wysokiej koncentracji, a także notowania swoich uwag czy wątpliwości na brudnopisie. Bywało już, że komisja sprawdzająca uznawała odpowiedź, jeśli uczeń zapisał ją sobie w notatkach.
W teście znalazło się 20 pytań, np. czym nie jest rezystancja przewodnika?, za pomocą czego sprawdzane jest bezpieczeństwo elektryczne urządzeń?, gdzie należy stosować oświetlenie ewakuacyjne? Wśród uczestników konkursu były także dziewczęta, np. Joanna Bąk z II LO, uczennica klasy o profilu matematyczno-fizycznym.
- To nieprawda, że fizyką interesują się tylko panowie – stwierdziła Joanna Bąk. - Zagadnienia związane z prądem czy zjawiskami fizycznymi mnie nie przerażają, Owszem, wzory i zadania z działu fizycznego nie należą do łatwych, ale ja to lubię. Ufam, że teoria przyda mi się potem na studiach.
Szkolny kolega Joanny, Łukasz Gryś również traktuje konkurs praktycznie:
- Z elektrycznością mamy do czynienia każdego dnia. Fajnie jest wiedzieć co, jak i dlaczego się dzieje. Konkursowe testy oceniam jako niezbyt trudne. Nie ukrywam jednak, że nieco obawiam się pytań i konkurencji z zakresu wiedzy pomocy przedmedycznej.
Wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej także wchodzi w zakres konkursu. Etap ten odbył się 13 kwietniia. Młodzież zmierzyła się z zadaniem opisowym, a następnie praktycznym, sprawdzającym umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. O zwycięstwie zdecyduje łączna ilośc punktów zdobytych podczas poszczególnych etapów konkursu. Finalistów poznamy pod koniec kwietnia br.
Więcej zdjęć z przebiegu konkursu - kliknij tutaj.
A.Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu