Sobota 20 kwietnia 2024

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Bełchatowie

W czwartek, 23 lutego, odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które poprowadziła przewodnicząca Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski. Zespół przyjął plan pracy na ten rok i zapoznał się z informacjami m.in. o:  stanie bezpieczeństwa weterynaryjnego, sytuacji epidemiologicznej i emisji pól elektromagnetycznych ze stacji bazowych telefonii komórkowej.
IMG_8588 (Copy)
W informacji Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bełchatowie, istotne jest przede wszystkim to, że powiat bełchatowski obecnie jest wolny od ASF (Afrykański pomór świń), a ponadto wolny od występowania wirusa choroby Aujeszkyego. W ubiegłym roku były tylko dwa podejrzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków u dzikiego ptactwa, a w jednym stadzie brojlerów kurzych stwierdzono obecność salmonelli środowiskowej. Niestety, w związku ze stwierdzeniem 8 ognisk zgnilca amerykańskiego pszczół (7 w gminie Rusiec i jedno w gminie Szczerców) konieczne było uśmiercenie 33 pszczelich rodzin oraz zniszczenie uli i całego sprzętu wykorzystywanego do pracy z pszczołami w tych pasiekach.

Informację o rozbudowie infrastruktury telekomunikacyjnej – stacji bazowych w kontekście emisji pól elektromagnetycznych przedstawił Rafał Owczarek, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. Na terenie powiatu bełchatowskiego działa 11 stacji bazowych telefonii komórkowej i choć na przestrzeni ostatnich lat zauważalny jest stały wzrost ich liczby związany z wdrażaniem nowych technologii telekomunikacyjnych (systemy 4G i 5G), to żadne z przeprowadzonych dotychczas pomiarów, nie wykazały przekroczeń jakichkolwiek obowiązujących norm.

- Zmierzone wartości są daleko poniżej wartości dopuszczalnych, a trzeba pamiętać, że Międzynarodowa Komisja Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym dla bezpieczeństwa określiła dopuszczalny poziom 50 razy poniżej najniższego uznanego naukowo poziomu, przy którym pole elektromagnetyczne ma faktyczny wpływ na funkcjonowanie naszych organizmów – podkreślił naczelnik Rafał Owczarek.

Na zakończenie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bełchatowie Katarzyna Marczak opowiedziała o sytuacji epidemiologicznej w powiecie bełchatowskim. Jak się okazuje, zachorowania na COVID-19 zdecydowanie wyparły zachorowania na grypę i infekcje grypopodobne, których – niestety – jest dużo. W pierwszym tygodniu tego roku zgłoszono 2.264 podejrzenia zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne, przy czym potwierdzono tylko 6 zachorowań „covidowych”. W kolejnych tygodniach liczba zgłaszanych przypadków grypy i innych zakaźnych infekcji spadała, ale w ostatnim tygodniu ponownie wzrosła – zgłoszono 1.433 podejrzenia grypy i infekcji grypopodobnych i potwierdzono 15 przypadków COVID-19.