Wtorek 23 kwietnia 2024

Powiat w gotowości na kolejną falę uchodźców

Gminy w województwie łódzkim przygotowują dla ukraińskich uchodźców kolejne miejsca pobytu. W odpowiedzi na polecenie Wojewody Łódzkiego Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr zobowiązała włodarzy naszych gmin do niezwłocznego wskazania adresów tych miejsc oraz zabezpieczenia ich niezbędnego wyposażenia oraz wyżywienia. Dziś odbyły się trzy wideokonferencje dotyczące pomocy Ukraińcom, szukającym w naszym kraju schronienia przed wojną.
star gl
Najpierw posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem przedstawicieli gmin powiatu, następnie spotkanie samorządowców z Łódzkiego z wojewodą Tobiaszem Bocheńskim, i ponowna wideokonferencja starosty Doroty Pędziwiatr z włodarzami gmin – tak dziś wyglądał kolejny dzień koordynowania przez Powiat Bełchatowski pomocy dla uchodźców. Wojewoda poinformował o oczekiwanej fali Ukraińców, którzy będą do nas kierowani z granicy oraz z innych województw. Polecił starostom zebranie danych o miejscach noclegowych, przygotowanych przez samorządy gmin.

Dorota Pędziwiatr, Starosta Bełchatowski zobowiązała wójtów, burmistrza i prezydenta miasta do zorganizowania w swoich zasobach miejsc dla 20-30 osób w każdej gminie. Podczas wideokonferencji część gmin poinformowała o już podjętych działaniach, np. Szczerców chce uruchomić noclegi w świetlicy w Osinach, Zelów w Środowiskowym Domu Pomocy, Kluki w Gminnym Ośrodku Kultury, Kleszczów w hotelu Solpark. Pełny raport o naszej gotowości ma być gotowy na poniedziałek rano.

Uporządkowaniu spraw związanych z pomocą dla uchodźców poświęcone było także przedpołudniowe spotkanie starosty Doroty Pędziwiatr z przedstawicielami samorządów w powiecie. Uwagę skierowano na działania rozważne, odpowiadające aktualnym potrzebom, z poszanowaniem godności uchodźców, ale także racjonalne i oszczędne.

- Nikt dokładnie nie wie, jak długo będzie potrzebne nasze wsparcie dla Ukraińców. Musimy brać pod uwagę scenariusz długoterminowy, dlatego planujmy tę pomoc jak maraton, w którym na każdym etapie trzeba rozsądnie wydatkować energię – powiedziała starosta.

Podniesiony został również temat edukacji ukraińskich dzieci. Starosta zwróciła się z prośbą, by w pierwszej kolejności zadbać o zdrowie, poczucie bezpieczeństwa najmłodszych i ich aklimatyzację. Rozmowa, przytulenie, uśmiech, zwykła obecność drugiej życzliwej osoby to obecnie najważniejsze formy wsparcia. Kwestię edukacji z pewnością będzie regulować specustawa, która powinna być niebawem opublikowana. Należy pamiętać, że wielu uchodźców jest na naszym terenie przejściowo, ale część z nich z pewnością zostanie. Powiatowy Urząd Pracy planuje z nimi spotkania, podczas których przekaże informacje o możliwościach pracy.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji