Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 22 maja 2024

Powiatowe obchody 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Katyń - pamiętamy!
Podczas tegororocznych, powiatowych obchodów 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr mówiła o okrucieństwie sowieckiej zbrodni, która wymierzona była nie tylko w ludzi, ale także w prawdę i międzynarodowe prawo chroniące jeńców wojennych przypominając, że w Katyniu, Twerze, Charkowie i Miednoje zabitych strzałem w tył głowy zostało ponad 22 tysiące polskich oficerów i podoficerów, profesorów, lekarzy, artystów i urzędników państwowych.
Katyń Binków-0385-1

Dzisiaj oddajemy hołd tym, którzy stanęli w obronie najwyższych wartości, którzy walczyli o niepodległość i za tę walkę zostali w bestialski sposób zamordowani. Pamięć o tym, do czego prowadzi totalitaryzm, kłamstwo, przemoc i pogarda dla człowieczeństwa, dla ludzkiej wolności i godności, jest naszym szczególnym obowiązkiem. Tym bardziej w czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą nadal nie jest spokojnie, kiedy wskutek trwającej inwazji imperialistycznej Rosji, giną tysiące obywateli Ukrainy – żołnierzy i cywilów – powiedziała Starosta Dorota Pędziwiatr.
Podczas obchodów mjr Ryszard Śniegoski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu wręczył Lucynie Cugier i Krystynie Daniłowicz srebrne medale „Za zasługi dla obronności kraju”. Starosta Dorota Pędziwiatr, złożyła odznaczonym gratulacje oraz podziękowali za trud i wysiłek włożony w wychowanie synów w duchu patriotycznym.
Po apelu poległych, uczestnicy obchodów obejrzeli montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bełchatowie i wzięli udział w uroczystej mszy świętej, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową ku czci ofiar „Golgoty Wschodu”.
Organizatorami obchodów byli: Starosta Bełchatowski, Proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie oraz Dowódca Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Bełchatowie.
← powrót