Piątek 19 kwietnia 2024

Pracownia ekologiczna dla dzieci niepełnosprawnych

„Moja wymarzona ekopracownia – 2015” powstanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym. Będzie kosztować 40 tysięcy złotych. W kwocie tej zawiera się dotacja z łódzkiego funduszu ochrony środowiska wynosząca 36 tys. zł

Zadanie pn. „Ekopracownia nauk przyrodniczych „Tulipan” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. gen. Janusza Głuchowskiego w  Bełchatowie”, współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi www.zainwestujwekologie.pl

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nie posiada sali do zajęć przyrodniczych, wyposażonej w pomoce przystosowane do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Projekt pt. „Moja wymarzona ekopracownia – 2015” zakłada utworzenie specjalistycznej pracowni i kupienie m.in. profesjonalnego sprzętu multimedialnego oraz wyposażenie klasy w ławki i krzesła uczniowskie, biurko nauczycielskie, regały i szafki, rolety okienne. Ścianę ozdobi fototapeta o tematyce przyrodniczej. Sala będzie mieć także swoją nazwę - „Tulipan”. Wszystko będzie kosztowało 40 tysięcy złotych. O wsparcie tego przedsięwzięcia samorząd powiatu zarządzający SOSW, zwrócił się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Decyzja funduszu jest pozytywna. Dotacja wyniesie 36 tys. zł.

Prace rozpoczną się od przeprowadzenia remontu jednej z sal. W ramach praktyk zawodowych zostaną w nie zaangażowani również uczniowie. W ekopracowni „Tulipan” będzie przygotowane wyjątkowe stanowisko do zajęć praktycznych. Bez względu na porę roku dzieci będą tutaj uczyć się posługiwania narzędziami ogrodniczymi, wysiewać nasiona i sadzić rośliny, poznawać technologie upraw roślin ogrodniczych i ich zastosowanie. Pozwoli to również na wykształcenie nawyków ekologicznych w życiu codziennym. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na początku października br.

W przystosowanej do potrzeb wychowanków ze specjalnymi potrzebami i unowocześnionej ekopracowni będzie realizowany program edukacyjny, który pogłębi wiedzę z zakresu edukacji ekologicznej i przyrodniczej, pobudzi wrażliwość na piękno i potrzeby otaczającego środowiska.

Krzysztof Borowski

Rzecznik prasowy