„Terapie z udziałem zwierząt. Naukowo, terapeutycznie i naturalnie” to tytuł międzynarodowej konferencji szkoleniowo - naukowej z zakresu prowadzenia terapii z udziałem zwierząt, która odbyła się w Bełchatowie. Starosta Bełchatowski - Szczepan Chrzęst objął przedsięwzięcie patronatem honorowym.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele światowej hipoterapii, a jej gościem specjalnym była Marie-Jose Schmidt - francuska europosłanka, aktywnie działająca w ONZ na rzecz osób niepełnosprawnych, współautorka takich dokumentów jak: OMS (klasyfikacja niepełnosprawności) i AEH (Europejskie Działania Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych).
- W ramach konferencji przygotowaliśmy oryginalne i nowatorskie materiały do prowadzenia hipoterapeutycznych zajęć, których generalnie brakuje – mówi Stanislava Tilesova, prezes Stowarzyszenia Strapate Ranczo, pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia. - Większość polskich lekarzy, psychologów, pedagogów, psychiatrów, urzędników postrzega hipoterapię jako pewną magię. To z pewnością skutek deficytu odpowiednich publikacji, które przekonałyby NFZ i specjalistów, że ta metoda ma ogromny potencjał terapeutyczny w zakresie psychopedagogiki, psychoterapii, socjoterapii, a nawet logopedii dla osób nie tylko niepełnosprawnych, ale także z kłopotami z wymienionych dziedzin.
Jednym z tematów spotkania było poszukiwanie sposobów na popularyzację wśród polskich psychologów, pedagogów i lekarzy korzyści, które może dać pacjentom hipoterapia. Zebranych zachwyciły multimedialne materiały (film, zdjęcia) przygotowane przez organizatora, ukazujące metody i efekty pracy osiągnięte w ostatnich latach. Zostaną one również zaprezentowane w czerwcu br. w Strasbourgu na spotkaniu z parlamentarzystami europejskimi.
- Idea, która przyświeca naszym działaniom, dotyczy nie tylko popularyzacji hipoterapii, jako metody leczenia - mówi S.Tilesova. - Warto przyjrzeć się również osobom, które tę metodę stosują. Zawód hipoterapeuty nie posiada stosownych uregulowań, co powoduje, że osoby bez potrzebnej wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji mogą go wykonywać. Uważam, że dla dobra pacjentów powinno się to zmienić. Bywa, że uczestniczą oni w zajęciach nazywanych hipoterapią, będących jedynie formą spędzania wolnego czasu. Trudno oczekiwać po nich efektów terapeutycznych. Pamiętajmy, że prawdziwa hipoterapia jest przynajmniej tak samo efektywna, jak każda inna, oficjalnie przyjęta, metoda.
Wzruszającym momentem konferencji był występ integracyjny przygotowany przez profesjonalnego muzykoterapeutę Zbigniewa Filipiaka z Warsztatu Terapii Zajęciowej z udziałem Aleksandra Domagalskiego i Beaty Bienek. Starostwo Powiatowe wsparło organizację konferencji kwotą 1000 złotych oraz użyczeniem sprzętu do wystawy fotografii i projekcji filmu. Członkowie Prezydium Stowarzyszenia Strapate Ranczo złożyli podziękowania za pomoc w przedsięwzięciu na ręce Jana Wionczyka, naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich w starostwie.
Więcej informacji: www.strapateranczo.pl.
A.Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu