Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Sobota 20 kwietnia 2024

Przedsiębiorcy spotkali się na forum po raz trzeci

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Sto pięćdziesiąt firm, trzystu pięćdziesięciu zarejestrowanych uczestników, ponad sześćdziesiąt stoisk wystawienniczych promujących firmy kilkunastu branż, prezenty, prelekcje i pokazy złożyły się na III Forum Gospodarcze Powiatu Bełchatowskiego. Punktem kulminacyjnym było ogłoszenie wyników konkursu "Firma na medal". Szklane statuetki, symbolizujące dobrą markę, trafiły do spółki Majami i Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Norbert-Adr.
 
główne
Idea organizowania forum gospodarczego zrodziła się 3 lata temu. Starosta Waldemar Wyczachowski za główny cel tego przedsięwzięcia postawił stworzenie przedsiębiorcom możliwości poznawania się, promowania i zdobywania wiedzy. Otwierając trzecią edycję wydarzenia podkreślił, że forum jest odpowiedzią na głosy osób zajmujących się biznesem.

- Słuchamy waszych głosów, chcemy wiedzieć, czego potrzebujecie - powiedział Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Staramy się łączyć partnerów, umożliwić także międzyregionalne kontakty i chcemy rozmawiać z wami o przyszłości naszego regionu.

Współorganizatorem forum jest Regionalna Izba Gospodarcza w Bełchatowie. Prezes Andrzej Ratajski pochwalił się, że wśród członków Izby są szanowane firmy, które działają na rynku, także ponadlokalnym, nawet ponad 25 lat.

- Naszym celem są zyski, byśmy mogli płacić podatki - powiedział Andrzej Ratajski. - My chcemy tworzyć nowe miejsca pracy i chcemy się rozwijać. Do tego jednak potrzebne jest dobre prawo. Apeluję do parlamentarzystów, korzystając z okazji, że są obecni na forum, byśmy razem współpracowali dla osiągnięcia tych celów.

Pomysłu i organizacji forum pogratulowali samorządowi powiatu m.in. wicewojewoda Karol Młynarczyk, posłanka Małgorzata Janowska, Krzysztof Domagała, wiceprezes zarządu PGE GiEK SA, a także pisemnie Krzysztof Tchórzewski, Minister Energii, patron honorowy wydarzenia obok Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz ElectroMobility Poland. Okolicznościowy list wystosowała posłanka Anna Milczanowska.


Kulminacyjnym punktem forum było ogłoszenie wyników konkursu "Firma na medal". Spośród siedmiu podmiotów, które poddały się ocenie kapituły konkursu, najwyższe noty w kategorii firm działających powyżej 3 lat i zatrudniających powyżej 50 pracowników uzyskała spółka komandytowa Majami Sp. o.o. Nagrodę odebrała Magdalena Piestrzyńska-Książek, prezes zarządu. W kategorii firm działających powyżej lat i zatrudniających do 50 osób szklane trofeum wręczono Kamili Renkiewicz, prezes spółki Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Norbert-Adr. Pozostali uczestnicy: KONSTAK Sp. z o.o., F.H.P.U. MARCZAK, Druk Handlowy i Reklamowy Kontakt Sp. z o.o., Konsorcjum Projektowo-Wykonawcze „EKOBUDOWA” Sp. z o.o., Gocreate Artur Cimoch, otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Dwóm osobom przyznana została także wyjątkowa nagroda. "Bełchatowskie skrzydła" otrzymują ci, którzy pomagają innym, motywują, wspierają, służą działaniem, radą, są wzorem do naśladowania. Krótko mówiąc dodają skrzydeł. Nagrodę przyznaje Regionalna Izba Gospodarcza w Bełchatowie, członek kapituły konkursu "Firma na medal". Sławomir Zawada, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. został wyróżniony za wymierne wsparcie, udzielane przez PGE GiEK S.A. lokalnym i ponadlokalnym inicjatywom o charakterze społecznym, ekologicznym czy kulturalnym, ale przede wszystkim gospodarczym. Odbierając statuetkę prezes Zawada powiedział: "Wkładam serce, by Bełchatów trwał jak najdłużej".

Laureatem nagrody został także Karola Dzieja, prezes firmy KONSTAK, w podziękowaniu za wsparcie w ubiegłorocznej zbiórce darów dla rodzin w partnerskim powiecie na Litwie, udział w licznych akcjach charytatywnych, wielką wrażliwość na potrzeby innych osób, gotowość do niesienia bezinteresownej pomocy. "Co mogę robić, będę robił dalej" zadeklarował wyróżniony, odbierając "Bełchatowskie skrzydła".

W trakcie forum odbyło się kilka wykładów, które poświęcone były m.in. automotywacji, zasadom skutecznej realizacji celów biznesowych, umiejętnościom wystąpień publicznych, nowoczesnym narzędziom marketingu, opartym na Internecie. Omówione zostały także zasady bezpiecznego korzystania z sieci, zwłaszcza dla działań finansowych. Tematyką, która mogła zainteresować nie tylko przedsiębiorców, było właściwe zachowanie się w kontaktach biznesowych. Do panelu o profesjonalnym ubieraniu do pracy zilustrowały pokazy mody biznesowej, w których w rolę modeli wcielili się uczniowie szkół średnich. Wnioskiem, który wyłonił się z panelu o elektrycznych samochodach, z udziałem pięciu ekspertów i praktyków zarazem, jest stwierdzenie, że elektromobilność jest drogą, która będziemy musieli podążać. Mimo, że uwarunkowania przede wszystkim ekonomiczne, czynią tę drogę bardzo daleką. Specjaliści przekonywali, że jazda autem na prąd tylko pozornie wydaje się być adresowana do zamożnych ludzi. Już kilkuletnie użytkowanie takiego pojazdu czyni go bardzo ekonomicznym i tanim. By elektromobilność stała się powszechna niezbędne są jednak szeroko zakrojone działania infrastrukturalne, a nawet prawne.



W części wystawienniczej hali promowało swoje firmy ponad sześćdziesiąt podmiotów. Swoje reprezentacje miały regiony partnerskie: Berchtesgadener Land i Rejon Solecznicki, a także powiat myślenicki. Na forum przyjechali także goście z Ukrainy, Kętrzyna, Słupska, Zgorzelca i Legnicy. Delegacje dwóch ostatnich podpisały z bełchatowską RIG porozumienie o zacieśnieniu kontaktów biznesowych. Podczas forum rozdawane były także prezenty od przedsiębiorców, jak m.in. bony, sprzęt elektroniczny, książki. Ich łączna wartość wyniosła ponad 25 tys. zł.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowiie
← powrót