Piątek 26 kwietnia 2024

Przynieś makulaturę, dostaniesz drzewka i krzewy

Drzewka jabłoni i śliwy, thuje golden szmaragd i Mr Bowling Ball oraz sadzonki ostrokrzewu aureo marginata zabiorą do domu mieszkańcy powiatu, którzy 1 października oddadzą makulaturę

Doroczna, sztandarowa akcja powiatu przyjaznego środowisku, czyli ,,Drzewko za makulaturę", będzie mieć w tym roku już swoją siódmą edycję. Stare książki, gazety i pudła trafią do recyklingu, a w naszych ogródkach pojawią się nowi ,,zieloni mieszkańcy". Akcja odbędzie się w sobotę, 1 października, na dużym parkingu obok budynku głównego starostwa przy ul. Pabianickiej 17/19. Początek o godz. 9. Dokładne zasady przyznawania darmowych drzewek będą opublikowane kilkanaście dni wcześniej. Starostwo kupi sadzonki za około 50 tysięcy zł.

W dotychczasowych sześciu akcjach mieszkańcy powiatu oddali ponad 160 ton makulatury, z czego 32 tony przyniesiono w ubiegłym roku. Rekordzista zgromadził 330 kilogramów starych gazet i pudeł. Potrzebował do transportu ogromnego worka i lawety! Najliczniejszą grupę stanowili mieszkańcy Bełchatowa i okolicznych miejscowości. Na zbiórkę makulatury przyjechały także osoby z Zelowa, Drużbic i Ruśca.

Kontynuowana od 2010 roku akcja pt. ,,Drzewko za makulaturę" jest jednym z przykładów działań, służących edukacji ekologicznej (właściwe gospodarowanie odpadami) i poprawie walorów krajobrazowych regionu (rozdawanie sadzonek drzew i krzewów). Liczba uczestników rośnie z roku na rok i jest już mierzona tysiącami osób, dziesiątkami ton odzyskanej makulatury i setkami uratowanych od wycięcia drzew.

Szacuje się, że tona makulatury użyta do produkcji papieru ,,ratuje" od wycięcia aż 17 drzew. Dzięki mieszkańcom powiatu bełchatowskiego aż 2737 drzew zachowało życie. Warto wspomnieć, że nasz pomysł ma już swoich naśladowców, np. w partnerskim powiecie stalowowolskim.

Zespół ds Promocji