Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Sobota 20 kwietnia 2024

Ratujmy radość - konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją, w Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Bełchatowie odbyła się Konferencja „Ratujmy Radość” połączona z ciekawymi warsztatami dla młodzieży. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr i Sekretarz Powiatu Katarzyna Kleska oraz wielu nauczycieli, pedagogów i uczniów wysłuchali wykładu inauguracyjnego „Zrozumieć depresję”, który wygłosiła Agnieszka Susłowicz – Filarska, psycholog i psychoterapeuta ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
IMG_8623 (Copy)
- Depresja to już nie tylko jednostka chorobowa ale też problem społeczny. W podstępny sposób może dotknąć każdego, w każdym wieku - z raportu WHO wynika, ze w Polsce depresja może dotyczyć nawet 4 milionów ludzi, a niektóre źródła podają, ze stany depresyjne i lękowe dotyczą nawet co 5. Nastolatka – mówiła otwierając Konferencję „Ratujmy Radość” Aneta Gargul, dyrektor PPPP w Bełchatowie.

-  Trudno odgadnąć gdzie kończy się smutek i przygnębienie a zaczyna depresja. Dlatego tak ważne jest by być czujnym i wrażliwym na drugiego człowieka, by reagować, kiedy tylko zauważymy jakieś zmiany w jego zachowaniu. Celem dzisiejszej konferencji jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zmniejszenie stygmatyzacji osób borykających się z tą chorobą, zachęcenie, by szukały pomocy i wiedziały gdzie ją znaleźć. Chcemy też pokazać, jak wielką wartością jest radości z życia, zachęcić do szukania jej i pielęgnowania – dodała.


Psycholog Agnieszka Susłowicz – Filarska starała się – przede wszystkim – młodym ludziom uzmysłowić, że okres dojrzewania to swego rodzaju labirynt i mierzenie się z codziennymi trudnościami – zarówno tymi, które docierają z otoczenia zewnętrznego, jak i tymi, które rodzą się „w środku”. Wyjaśniła też, jak powinni rozmawiać ze sobą samym, jak być ciekawymi siebie i odnajdować radość z własnych zainteresowań i – nawet małych – sukcesów oraz jak szukać siły wśród bliskich, by nastoletnie „podłe nastroje” nie przerodziły się w depresję.

Główna prelegentka zachęcała też młodzież, by o pomoc zwracali się m.in. do tych dorosłych, którem ufają rodzice, do przyjaciół, do poradni psychologiczno - pedagogicznych, w prywatnych gabinetach, fundacjach i stowarzyszeniach, np. Twarze depresji, Forum przeciw depresji.

Po zakończeniu części wykładowej młodzież wzięła udział w kilku warsztatach poprowadzonych głównie przez psychologów. Tematyka była zróżnicowana i dotyczyła m.in. sposobów radzenia sobie ze stresem, strategii uczenia się oraz kwestii uzależnienia od używek.
 
← powrót