Czwartek 28 marca 2024

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu bełchatowskiego

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu bełchatowskiego. Komisja lekarska, w skład której wchodzi lekarz, przedstawiciel średniego personelu medycznego oraz sekretarz, pracuje w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Pabianickiej 34 w Bełchatowie. Z młodymi mieszkańcami powiatu, których interesuje dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, spotyka się także przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji.
IMG_5216 (Copy)
- Kwalifikacja wojskowa potrwa do 7 czerwca i w tym czasie przed komisją lekarską powinno stawić się łącznie 629 mieszkańców powiatu bełchatowskiego – 516 osób z rocznika podstawowego i 113 ze starszych roczników. W tym roku ponadto, po raz pierwszy, osoby przystępujące do kwalifikacji wojskowej, będą przechodzić badania psychologiczne mające na celu określenie przeciwwskazań do służby wojskowej lub ich brak – poinformowała Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr, która przed rozpoczęciem pracy komisji sprawdzała stan przygotowań do przeprowadzenia kwalifikacji.

To nie koniec nowości, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny, bo w tym roku, również po raz pierwszy, stawiający się przed komisją nie będą otrzymywać książeczek wojskowych a zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby, a zwierzchni nadzór nad kwalifikacją sprawuje - nie jak dotąd Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji - a Minister Obrony Narodowej.

Szczegółowe informacje: https://www.powiat-belchatowski.pl/powiat-t70/aktualnosci-a75/kwalifikacja-wojskowa-rozpoczyna-sie-9-maja-r17678