Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 12 czerwca 2024

Samorządowcy świętowali Dzień Samorządu Terytorialnego

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 1 =
Pracownicy samorządowi z naszego regionu spotkali się dzisiaj na uroczystej gali w auli ZSP nr 1 Bełchatowie z okazji powiatowych obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, który Sejm RP ustanowił na dzień 27 maja dla upamiętnienia pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 roku. Podczas uroczystości była okazja do podziękowań i życzeń, a Wojewoda Łódzki Dorota Ryl, Starosta Bełchatowski Jacek Zatorski i Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Bełchatowie wręczyli odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Starostwa Powiatowego w Bełchatowie i podległych jednostek.
1 (17)
Wśród gości była m.in. liczna reprezentacja Rady i Zarządu Powiatu w Bełchatowie, włodarze oraz radni miast i gmin powiatu bełchatowskiego, kierownictwo i pracownicy bełchatowskiego starostwa, jednostek organizacyjnych oraz powiatowych jednostek administracji zespolonej, a także reprezentacja Nadleśnictwa Bełchatów, RIG w Bełchatowie oraz PGE GiEK S.A.

O tym, że powód do świętowania jest w tym roku podwójny, bo minęło 25 lat od powołania samorządów powiatowych, przypomniał Starosta Bełchatowski Jacek Zatorski. Skierował także do zebranych ważne przesłanie przypominając o naczelnej zasadzie samorządności zagwarantowanej w Konstytucji RP, którą jest decentralizacja władzy publicznej.

- Dzień Samorządu Terytorialnego to dobra okazja do tego, by docenić trud i wysiłek, jaki pracownicy samorządowi wkładają w codzienną pracę przekładającą się na realizację wielu cennych przedsięwzięć oraz postrzeganie urzędu i jego jednostek, jako pomocnych mieszkańcom i kompetentnych – powiedział Starosta Jacek Zatorski do zebranych dodając: - Od 2016 roku samorząd terytorialny zaczął doświadczać stopniowego ograniczania autonomii i zwiększonej ingerencji rządu. Dochody własne samorządów spadły, przybyło zadań, za którymi nie zawsze szły odpowiednie środki, wzrosła zależność od dotacji rządowych, a luka finansowa w oświacie jeszcze bardziej się pogłębiła, co summa summarum doprowadziło wiele samorządów do deficytu finansowego. Konieczne jest podjęcie działań przywracających samorządowi równowagę i samodzielność.

- W nadchodzących latach czeka nas, samorządowców, wzmożony wysiłek związany m.in. z wyzwaniami, jakie stawia przed nami transformacja energetyczna regionu oraz niewiele czasu na pozyskanie i wydatkowanie środków z „opóźnionego” KPO, ale wierzę, że jeśli stworzymy zgraną i sprawną drużynę, to podołamy tym i wielu innym wyzwaniom z korzyścią dla mieszkańców i rozwoju naszego powiatu – podkreślił Starosta Jacek Zatorski życząc na zakończenie pracownikom samorządowym wytrwałości w trudnej i odpowiedzialnej pracy, sukcesów i satysfakcji z dobrze wykonanych zadań oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Wyrazy uznania dla pracy samorządowców oraz najlepsze życzenia złożyła także Wojewoda Łódzki Dorota Ryl.

Podczas uroczystości Wojewoda Dorota Ryl, Starosta Jacek Zatorski i Wiceprzewodnicząca RP w Bełchatowie wręczyli odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Starostwa Powiatowego w Bełchatowie i podległych jednostek. Medale za Długoletnią Służbę nadawane przez Prezydenta RP otrzymali: Ewa Arendt, Małgorzata Ferenc, Sylwia Kosędka, Agnieszka Książczyk, Beata Szafrańska, Wiesława Tabin i Katarzyna Woszczyk i Paweł Lesiak.

Po uroczystym wręczeniu medali, w części artystycznej, Arkadiusz Załęczny i Liliana Sielska zabrali gości w instrumentalną podróż śladem klasyki muzyki filmowej.
← powrót