Piątek 19 kwietnia 2024

Sesja Rady Powiatu w Bełchatowie - debatowano o transformacji i zmianach w budżecie

W środę, 22 lutego, odbyła się LIV Sesja Rady Powiatu w Bełchatowie. Radni podjęli m.in. uchwały w sprawie zmian w Budżecie Powiatu i udzielenia bonifikaty na rzecz Domu Dziecka w Bełchatowie oraz zapoznali się z informacją Starosty o działaniach podejmowanych w związku z trwającym procesem transformacji Regionu Bełchatowskiego.
IMG_8546 (Copy)
Kwestia transformacji Regionu Bełchatowskiego, związane z nią wyzwania i bieżące działania Zarządu Powiatu wywołały obszerną dyskusję. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr apelowała m.in. do radnych o prawdziwe zaangażowanie w sprawę, a Sekretarz Powiatu Katarzyna Kleska, podkreślała, że obecnie „jesteśmy w centrum wydarzeń i mamy wpływ na to co będzie się działo w najbliższych latach” (wystąpienie Starosty i informacja o działaniach podejmowanych w ub. roku i w ciągu dwóch miesięcy tego roku dostępne w załącznikach).

Z wnioskiem o udzielenie 99% bonifikaty od opłat rocznych za budynek należący do Powiatu Bełchatowskiego oddany w trwały zarząd Domu Dziecka w Bełchatowie, zwrócił się do Zarządu Powiatu dyrektor placówki. Zarząd za zgodą Rady Powiatu, na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami, udzieli placówce rocznej bonifikaty w wysokości blisko 16,5 tys. zł.

Podczas obrad radni przegłosowali także projekty uchwał w sprawie zmian w Budżecie Powiatu oraz zmian w Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Bełchatowskiego na lata 2023 – 2034. Jedną z ważniejszych w obydwu dokumentach było zmniejszenie o blisko milion złotych planowanych dochodów Powiatu w związku z przeniesieniem finansowania zadania realizowanego w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1902E od skrzyżowania DW nr 484 do msc. Słok – Młyn” na lata 2024 - 2025. Inwestycja wydłuży się, ponieważ po wykonaniu programu funkcjonalno – użytkowego niezbędnego do ogłoszenia przetargu w formule „projektuj – buduj” koszt inwestycji przekroczył 17 mln zł, a środki z Polskiego Ładu miały wynieść 10 mln zł. W tym roku zatem Powiat wydatkuje wkład własny w wysokości pół miliona złotych na procedurę przetargową oraz prace przygotowawcze, a główny ciężar robót drogowych skupi się w 2024 r.

Radni zapoznali się ponadto ze sprawozdaniami z ubiegłorocznej działalności komisji stałych Rady Powiatu i sprawozdaniem z realizacji harmonogramu płatnych służb patrolowych finansowanych ze środków Powiatu Bełchatowskiego. W 2022 roku, policjanci z KPP w Bełchatowie, w trakcie służb ponadnormatywnych wylegitymowali 245 osób, skontrolowali 161 pojazdów, przeprowadzili 62 własne interwencje, nałożyli 115 mandatów na łączną kwotę ponad 31 tys. zł, pouczyli 56 osób, zatrzymali 5 osób poszukiwanych, sporządzili 11 wniosków do sądu o ukaranie i zatrzymali 2 sprawców przestępstw. Funkcjonariusze ponadto zabezpieczali mecze i wyjazdy kibiców, a także przekazywali dzielnicowym informacje o miejscach gromadzenia się osób naruszających porządek publiczny.