Wtorek 23 kwietnia 2024

Skutki wichur w powiecie

Koniec czerwca, lipiec oraz sierpień to miesiące, w których burze i nawałnice występują na terenie Polski zdecydowanie najczęściej i zazwyczaj powodują olbrzymie straty. Aktualnie trwa sprzątanie skutków wichur, które w ostatnich dniach przetoczyły się także nad powiatem bełchatowskim. Straż Pożarna interweniowała aż 135 razy. Służby zmagały się z połamanymi drzewami, zerwanymi i uszkodzonymi dachami, a także pożarami i podtopieniami.  Braki w dostawie energii elektrycznej dotknęły mieszkańców w gm. Bełchatów, Drużbice, Szczerców i Zelów.
główne
Obecnie pracownicy Powiatowego Zarządu Dróg usuwają skutki nawałnicy w gminie Drużbice, gdzie wiele połamanych drzew zalega na ulicach i w przydrożnych rowach. Burze wyrządziły szkody m.in. w gminie Bełchatów, mieście Bełchatów, gminie Zelów, Kluki. Niestety Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych wiadomości i ostrzega przed kolejnymi załamaniami pogody.

________

W związku z prognozowanymi burzami apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominamy jak zachować się w czasie burzy. Unikajmy parkowania aut pod drzewami, usuwajmy także z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które podczas silnych wiatrów mogą stwarzać zagrożenie. Nie zapominajmy zabezpieczyć okien.
Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Są zjawiskami, które szybko się przemieszczają. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne.

Bądźmy mądrzy przed szkodą. Uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, telewizora, lodówki, wszystkiego, co jest włączone do instalacji. Może spowodować również śmierć na miejscu.
Prawidłowe zachowanie powinno być uzależnione od miejsca naszego pobytu.

Źródło: PZD, Wydział Spraw Obywatelskich