Piątek 26 kwietnia 2024

Strażnicy rybaccy patrolowali zbiorniki

Społeczna Straż Rybacka w powiecie przez dwa miesiące kontrolowała pod kątem aktów wandalizmu i kłusownictwa popularne wśród wędkarzy zbiorniki wodne. Samorząd powiatu wsparł tę inicjatywę dotacją, dzięki której strażnicy zostali wyposażeni m.in. w wodoszczelne ubrania ochronne.
woda glowne
Zasadnicze zadanie Społecznej Straży Rybackiej polegało na wzmożonej kontroli zbiorników wodnych i rzek oraz na interwencjach w przypadkach kłusownictwa i wandalizmu. Wykonano w sumie siedemnaście kontroli w ciągu dwóch miesięcy. Patrolowano takie zbiorniki wodne jak: Słok, Kamień, Chabielice, Winek, Patyki – Zelów i Zalew Szczercowski oraz rzeki Widawka i Rakówka. Całość zadania nadzorował i koordynował Komendant Powiatowy Zenon Szymaniak przy współpracy z Grupowymi SSR z kilku Kół Polskiego Związku Wędkarskiego z Bełchatowa, Zelowa i Szczercowa. W niektórych patrolach uczestniczyła także Państwowa Straż Rybacka i policja. W trakcie kontroli strażnicy nie stwierdzili aktów kłusownictwa i wandalizmu. W analogicznym okresie w roku 2021 również nie zaobserwowano przypadków wykroczeń, pouczeń i kłusownictwa.

Zadanie było realizowane przez społecznych strażników przy użyciu specjalistycznego sprzętu: samochodu, noktowizora, lornetki i odzieży nieprzemakalnej. Dotacja na zakup ponad trzydziestu ubrań ochronnych, przekazana przez bełchatowskie starostwo, wyniosła 9 904 zł.

Na kontrolę Społecznej Straży Rybackiej musi być przygotowany każdy wędkarz. Strażnik SSR ma wiele uprawnień i obowiązków, które wymienia ustawa o rybactwie śródlądowym.
Agnieszka Zawodzińska, Zespół ds. Promocji
Foto; arch. piknik wędkarski 2022 w OSiR "Wawrzkowizna"