Wtorek 19 paździenika 2021

Świecimy przykładem

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” 1 października jest Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasku, dlatego dzisiaj właśnie mieszkańcy powiatu byli obdarowywani elementami odblaskowymi przez Starostę Bełchatowskiego Dorotę Pędziwiatr i Zastępce Komendanta KPP w Bełchatowie Tomasza Jędrzejczyka.
1
Celem dzisiejszej akcji, którą zorganizowano w pobliżu miejskiego targowiska w Bełchatowie było zachęcanie jak największej liczby pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.
Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgły, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu. Dlatego tak ważne jest bycie widocznym i noszenie odblasków -zaznacza Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr.
Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków – podkreśla Zastępca Komendanta KPP w Bełchatowie Tomasz Jędrzejczyk.
Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Podczas dzisiejszej akcji rozdano kilkadziesiąt elementów odblaskowych w tym kamizelki, opaski i breloki.

KPP/M.Rogut-Chrząszcz,Zespół ds.Promocji