Sobota 20 kwietnia 2024

Szlak rowerowy Słok-Góra Kamieńsk otwarty

W niedzielę, 13 lipca 2014 r. miłośnicy rowerów z Bełchatowa i okolic spotkali się przy zbiorniku wodnym na Słoku. Przy pięknej pogodzie, na łonie przyrody odbyło się długo oczekiwane uroczyste otwarcie szlaku rowerowego Słok- Góra Kamieńsk. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Bełchatowie zorganizowało Powiatowy Ekologiczny Rajd Rowerowy ze startem na Słoku i finiszem przed Górą Kamieńsk. Już o 13.30 pierwsi uczestnicy mogli dokonać rejestracji udziału w rajdzie. O godz.14.00 zapisanych zostało już prawie 200 rowerzystów! Sprzyjająca pogoda oraz chęć wypróbowania nowej trasy rowerowej przyczyniły się niewątpliwie do tak dużej liczby uczestników rajdu.

Zgromadzonych przy krytej strzechą altanie już od 12.00 witała Pani Jolanta Pawlikowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa. Otwarcia szlaku rowerowego Słok – Góra Kamieńsk dokonał  Pan Szczepan Chrzęst – Starosta Bełchatowski , a wspólnie z nim wstęgę przecięli: Pan Marek Jasiński – Wicestarosta, Pani Jolanta Pawlikowska  -Naczelnik WOŚRiL oraz ksiądz Zbigniew Zgoda.

Starosta Bełchatowski, Pan Szczepan Chrzęst przypomniał, że Powiat Bełchatowski od kilku lat konsekwentnie oddaje do użytku kolejne proekologiczne inwestycje służące propagowaniu zdrowego stylu życia oraz odkrywaniu uroczych miejsc naszego Powiatu;
W 2006 r. – ścieżka rowerowa od Bełchatowa do Słoku ( ok 7 km),
W 2010 r. – ścieżka rowerowa Domiechowice – Parzno (ok. 6 km),
W 2013 r. – ścieżka rowerowa od Bełchatowa do Dobiecina (ok. 1,4 km).
Plany na rok 2014 to:
ścieżka rowerowa w ulicy Zamoście,
ścieżka rowerowa w Drużbicach,
ciąg pieszo-rowerowy w Pożdżenicach.

Gościem specjalnym rowerowej imprezy była Karolina Grzybowska- wicemistrzyni w klasyfikacji generalnej MTB.  Nowy szlak rowerowy Słok –Góra Kamieńsk ma długość prawie 8 km  i biegnie poprzez lasy i łąki wzdłuż rzeki Widawki do drogi Kalisko- Łękińsko. Zmęczeni rowerzyści mają możliwość odpoczynku w dwóch wyznaczonych do tego celu miejscach - altanach. Teraz łączna długość ścieżki rowerowej od Bełchatowa do Góry Kamieńsk to prawie 16 km!

Wszyscy uczestnicy  Powiatowego Ekologicznego Rajdu Rowerowego otrzymali kamizelki odblaskowe oraz przypinki z logo rajdu. Na finiszu na wszystkich zmęczonych, głodnych          i spragnionych czekała woda mineralna oraz grochówka. Organizatorzy przygotowali konkurs wiedzy o Powiecie Bełchatowskim. Osoby posiadające spory zasób wiedzy o swojej małej ojczyźnie miały możliwość wygrać ciekawe rowerowe gadżety: pompki rowerowe, dzwonki, lampy, odblaski, bidony, kłódki rowerowe, mapy itp. Wiele nagród można było wygrać – będąc posiadaczem szczęśliwych numerków w losowaniu nagród. Największym szczęściarzem niedzielnego rajdu okazał się Pan Marek Susmęd, który w wyniku losowania stał się posiadaczem nagrody głównej- vouchera 500 zł na wybrany rower. Gratulujemy!

Agnieszka Gaszewska-Woroniecka, WOŚRiL