Piątek 29 marca 2024

Sztab kryzysowy na pomoc Ukrainie

Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr zwołała dziś nadzwyczajne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym zdalnie uczestniczyli m.in. włodarze naszych gmin. Tematem spotkania były sprawy organizacji pomocy dla uchodźców. Do jutra (1 marca) gminy mają przekazać staroście informacje o swoich możliwościach przyjęcia Ukraińców, szukających schronienia w naszym kraju.
kryzysowy glowne
Starosta zwróciła się do włodarzy gmin i za ich pośrednictwem do mieszkańców z podziękowaniem za okazane serce i aktywność na rzecz poszkodowanych wojną w Ukrainie. Zwróciła uwagę, by akcje humanitarne organizować w sposób uporządkowany i w porozumieniu z koordynatorami pomocy w terenie, wyznaczonymi przez gminy. Zaproponowany został schemat, by gminy wskazały na swoich terenach punkty zbiórek darów, a następnie artykuły posegregowane według rodzaju asortymentu, opisane i zapakowane w pudła i na palety, zostały przekazane do punktu powiatowego. Na magazyn miała być pierwotnie przygotowana sala gimnastyczna w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Ostatecznie będą to pomieszczenia w Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Czaplinieckiej 96 - wjazd od ulicy Wrzosowej (naprzeciw wjazdu do szpitala). Stąd dary pojadą do Łodzi, do wojewódzkiego punktu zbiórki przy ul. Olechowskiej 85 w Łodzi i rozdysponowane dalej.

- Jeśli są przedsiębiorcy, którzy dysponują pojazdami, mogącymi przewieźć rzeczy, serdecznie proszę o zadeklarowanie swojej pomocy do właściwych urzędów gmin – powiedziała starosta Dorota Pędziwiatr.

KP Państwowej Straży Pożarnej zadeklarowała wsparcie osobowe pięciu strażaków, posiadających kategorię „D” prawa jazdy, którzy mogą pełnić rolę kierowców. Strażacy państwowi i OSP w Łódzkiem zorganizowali już zbiórkę sprzętu, jak np. armatura wodna, węże, rozdzielacze oraz sprzęt ochrony indywidualnej i przekazali go do komendy wojewódzkiej. Dary pojadą za wschodnią granicę, by wesprzeć ukraińskich strażaków.

Starosta poprosiła, by na miejsca kwaterunku gminy wskazywały w pierwszej kolejności własne zasoby. Baza lokali prywatnych, jeśli będą takie deklaracje, stanowić może potencjał rezerwowy. Bełchatowski szpital przekazał informację, iż zgodnie z otrzymanymi wytycznymi wszystkie placówki lecznicze będą udzielać pomocy medycznej nieodpłatnie.

Osoby znające język ukraiński i chętne do pomocy w tłumaczeniu, także mogą deklarować swoją gotowość do takiej roli. Powinny zgłaszać się do właściwych ze względu na miejsce zamieszkania urzędów gmin, zespołów zarządzania kryzysowego w urzędach.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji