Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Czwartek 18 kwietnia 2024

Tłumaczcie swoim dzieciom, co jest naganne – apelują do rodziców policjanci

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 3 =
- Młodzi ludzie pewnych rzeczy jeszcze nie rozumieją, ale to jest przede wszystkim rola dorosłych, by rozmawiać ze swoimi dziećmi, tłumaczyć im co jest naganne i pomagać to zrozumieć. Skąd się mają o tym dowiedzieć, jeśli nie od państwa? – zwrócił się do rodziców komisarz Grzegorz Mikołajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, podczas spotkania w jednej ze szkół średnich, prowadzonych przez bełchatowskie starostwo. Wczoraj (16 marca) policjanci rozmawiali z rodzicami uczniów w ZSP nr 1 i II LO. W przyszłym tygodniu planowane są spotkania w I LO, ZSP nr 2 i w ZSP w Zelowie.
1 glowne
W sumie kilkuset rodziców spotkało się w szkołach z policjantami KP Policji w Bełchatowie, w tym z podinsp. Wojciechem Auguścikiem - I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie i funkcjonariuszami Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii oraz z komisarzem Grzegorzem Mikołajczykiem z KW w Łodzi. Tematyką spotkań było uświadomienie rodzicom zakresu prawnej odpowiedzialności za swoje dzieci, jak też odpowiedzialności osób nieletnich za ich naganne zachowania. Policjanci przedstawili przykłady ze swojej pracy. Ich doświadczenie pokazuje, że bardzo dużo czynów karalnych z udziałem młodych ludzi dzieje się w Internecie.
 
- Naganne zachowania dzieją się nie tylko na szkolnych przerwach, ale to głównie w sieci bardzo często spotykamy się z agresją i hejtem – mówił komisarz G. Mikołajczyk. - Rozmawiajcie o tym ze swoimi dziećmi. Zapytajcie dziecko: po co robić jakiś negatywny wpis na kogoś? Czy chciałbyś, żeby na ciebie też tak napisano? Byłoby ci z tym dobrze? Młodzi ludzie pewnych rzeczy jeszcze nie rozumieją, ale to jest nasza rola, rodziców i ludzi dorosłych, by rozmawiać ze swoimi dziećmi, tłumaczyć im, co jest naganne i pomagać to zrozumieć. Skąd się mają o tym dowiedzieć, jeśli nie od państwa?

Policjant przytoczył przepisy prawa dotyczące środków oddziaływania wychowawczego, które wobec osób, które dopuściły się wykroczeń czy występków, mogą być zastosowane przez instytucje, takie jak np. sąd czy szkoła. Dużo uwagi poświęcił przykładom demoralizacji, jak np. palenie papierosów już od 10 r.ż. oraz przestępstwom z udziałem nieletnich, którzy już od 17 roku życia odpowiadają przed prawem tak, jak osoby dorosłe.
 
- Ja nie życzę nikomu, żeby państwa dziecko zbłądziło ze ścieżki prawa i akceptowalnych zachowań. Powiedzcie to swoim młodym ludziom, jako rodzice, że każdy z nich ma jakby carte blanche, czyli czystą kartę. Jeśli ją sobie zapisze niechlubnymi literami, to może to wpłynąć niekorzystnie na całe jego życie. Tłumaczcie to swoim dzieciom – apelował komisarz Grzegorz Mikołajczyk z KW w Łodzi.

Spotkania z policjantami czy to rodziców, czy uczniów, to nie jest nowa forma prewencyjnych działań, realizowanych przez powiatowe szkoły. Są one organizowane regularnie w pierwszych tygodniach każdego roku szkolnego. Zostały wznowione w marcu br. w odpowiedzi na ostatnie przykre wydarzenia, tj. akty przemocy z udziałem młodzieży. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr poprosiła o wsparcie w organizacji ww. spotkań insp. Grzegorza Czubakowskiego, Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie. Serdeczne podziękowania kierujemy także do jednostki KWP w Łodzi.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót