Czwartek 25 kwietnia 2024

„Trójka” jest eko

Ciekawą, edukacyjną inicjatywę dla pierwszoklasistów zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 3 w Bełchatowie. „Kolorowy Tydzień - Podajmy przyrodzie pomocną dłoń” to kilka dni poświęconych treściom przyrody i jej ochrony, podczas których dzieci zdobywały wiedzę, oglądały filmy, uczestniczyły w pogadankach i zajęciach zdalnych, wykonywały prace plastyczne, biorące udział w konkursie. Starostwo przekazało szkole nagrody. Każdy dzień miał symboliczną, inną barwę i skupiał uwagę dzieci wokół jednego zagadnienia.
glowne
Działania podczas „Kolorowego Tygodnia” służyły upowszechnianiu wiedzy przyrodniczej, poszerzaniu wiadomości z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz kształtowaniu właściwych postaw wobec przejawów zniszczenia przyrody. Miał także za zadanie uwrażliwić i zachęcić do aktywnej troski o przyrodę. W każdym dniu „Kolorowego Tygodnia” dzieci uczestniczyły w zajęciach zdalnych, zakładając stroje lub jakieś jego elementy w ustalonym kolorze. W ostatnim dniu akcji podsumowano zdobyte wiadomości.

Relacje uczniów z akcji „Kolorowy Tydzień”
Dzień czerwony – „Jesteśmy częścią przyrody”

W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że istnieje „Czerwona księga gatunków zagrożonych” oraz poznaliśmy gatunki zwierząt i roślin podlegających całkowitej lub częściowej ochronie w naszym kraju. Oglądaliśmy filmy przyrodnicze pokazujące piękno polskiej ziemi. Rozmawialiśmy także o tym, co znaczy stwierdzenie „Człowiek częścią przyrody”. Następnie lepiliśmy z plasteliny wybrane zwierzątka.

Dzień żółty – „Dbamy o środowisko – o segregacji wiemy wszystko”

We wtorek przypomnieliśmy sobie obowiązujące przepisy dotyczące segregowania odpadów. Wyjaśnialiśmy pojęcie recyklingu oraz dowiedzieliśmy się z filmów, jak wygląda dalsze „życie” naszych posegregowanych śmieci. Obejrzeliśmy również ciekawe propozycje powtórnego wykorzystania niepotrzebnych rzeczy. Ten temat tak bardzo nas zainteresował, że pod hasłem „coś z niczego” postanowiliśmy wyczarować cuda z odpadków.

Dzień niebieski – „Właściwa eksploatacja przyrody”

Środowe zajęcia, podczas których obejrzeliśmy film o nieodnawialnych źródłach energii, uzmysłowił nam, że naturalne bogactwa, które człowiek eksploatuje, nie są wieczne. Na szczęście poznaliśmy także alternatywne źródła energii, takie jak słońce, wiatr czy woda. Z pewnością już dziś zadbamy, aby nie zużywać bezmyślnie energii. Temat tak nam się spodobał, że postanowiliśmy wykonać kolorowe papierowe wiatraczki.

Dzień zielony – „Las – nasze zielone płuca”

W czwartek obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi i zastanawialiśmy się, co z tej okazji my, jako dzieci, możemy zrobić? Jak uczcić takie święto? Pomógł nam w tym film edukacyjny o sadzeniu młodych roślinek w lesie. Wiemy, że las to dom dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Znamy zasady zachowania się podczas wycieczki czy spaceru w lesie. My również postanowiliśmy zasadzić lub posiać rośliny w swoich małych doniczkowych ogródkach. Niektórzy taki ogródek założyli wcześniej. Roślinki innych dopiero kiełkują i są jeszcze malutkie.

Dzień kolorowy – „My chcemy grać w zielone”
Piątek był dniem podsumowania wszystkich zdobytych wiadomości. Utrwalaliśmy sprawdzone sposoby na ochronę środowiska przyrodniczego. Dowiedzieliśmy się także, że chroniąc przyrodę i stosując ekologiczne zasady, chronimy swoje zdrowie i oszczędzamy domowy budżet. Redagowaliśmy ekologiczne hasła. Pisaliśmy listy do Matki Ziemi obiecując właściwe zachowanie. Uczniowie klas pierwszych przygotowali przedstawienie „My chcemy grać w zielone”.

Poziom przygotowanych przez uczniów prac, związanych z akcją „Kolorowy Tydzień w naszej szkole – Podajmy przyrodzie pomocną dłoń”, był bardzo wysoki i wyrównany. Komisja konkursowa przyznała trzy równorzędne nagrody dla klasy I a, I b, I c. Bełchatowskie starostwo kupiło w nagrodę sprzęt sportowy o wartości 300 zł.
Opr.A.Zawodzińska
Zespół ds. Promocji