Czwartek 28 marca 2024

Uczniowie chwalą się wiedzą o środowisku

Referat ds. edukacji ekologicznej wspiera działalność w zakresie zagadnień związanych z ochroną przyrody i środowiska w placówkach oświatowych. Blisko 60 tysięcy złotych zostało przekazane w 2017 r. na nagrody dla uczestników ww. konkursów.
glowne
W marcu 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dobrzelowie odbył się konkurs plastyczny „Ekologiczny Dinozaur”. Prace były wykonane przy użyciu materiałów wtórnych. Konkurs, kierowany do uczniów klas I-III, spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci – 35 uczestników.

W Szkole Podstawowej w Lubcu w 19 kwietnia odbył się Szkolny Recytatorski Konkurs Ekologiczny pt. "Co w trawie piszczy, fruwa i hasa po polach i lasach?". W utworach polskiej literatury pięknej zaprezentowali się, nie mogło być inaczej wszyscy pięknie, młodsi i starsi członkowie naszej społeczności szkolnej. Zjawiskowo nie tylko wyglądali, ale także recytowali wiersze o … roślinach, zwierzętach jak i zjawiskach przyrodniczych. W kategorii młodszej grupy wiekowej zwyciężyła Maja Wysocka, w grupie starszej zwycięzcą została Ilona Kubiaczyk.
W Publicznym Gimnazjum nr 3 w Bełchatowie w kwietniu 2017r. został zorganizowany Szkolny Konkurs pn. „ Ekologiczna sztafeta – 4 x odzyskaj tworzywa sztuczne”. Uczniowie którzy wzięli w nim udział zabawili się w skojarzenia i utworzyli hasła zawierające nazwę dyscypliny sportowej oraz związany z nią ekologiczny sposób zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych. Każdy uczeń mógł zgłosić 1 pracę zawierającą 4 hasła. Do organizatora wpłynęły 54 prace konkursowe. Powołane przez organizatora jury dokonało oceny prac i wyłoniło zwycięzców. Prace laureatów zostały zaprezentowane w formie ekspozycji na wystawie pokonkursowej w budynku organizatora. a uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpiło 28.04.2017r.

25 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 12 odbył się X Powiatowy Turniej Wiedzy Ekologiczno - Przyrodniczej pod hasłem ODKRYWAM ŚWIAT „W pustyni i w puszczy”.   W jubileuszowej edycji konkursu wzięły udział  szkoły z miasta i gminy. Trzyosobowe drużyny rywalizowały w następujących kategoriach: test wiedzowy, praca plastyczna, konkurencje sportowe.   Po rozegraniu poszczególnych konkurencji nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i pamiątkowe zdjęcia.
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 12
II miejsce Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce Szkoła Podstawowa  nr 5

Również w szkole Podstawowej nr 12 w Bełchatowie w dniu 26.04.2017r. odbył się  XI Powiatowy Konkurs Wiedzy Regionalnej "Bełchatów - moje zielone miasto". W konkursie wzięli udział uczniowie klas III ze szkół bełchatowskich: SP 1, SP 4, SP 8, SP 9, SP 12, SP 13, Niepublicznej Szkoły Podstawowej.  Celem konkursu jest propagowanie wśród uczniów edukacji regionalnej, wiedzy o Bełchatowie, jego zabytkach  i miejscach pamięci narodowej. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: I etap - turniej wiedzy; II etap -praca plastyczna na temat "Bełchatów - Moje miasto za sto lat" .

Wyniki konkursu:
I miejsce -Niepubliczna Szkoła Podstawowa
II miejsce - SP nr 4
III miejsce - SP nr 12
Wyróżnienia - SP nr 1, SP nr 8, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9, SP nr 13.

W przedszkolu Nr 7 w Bełchatowie odbył się Grupowy Konkurs recytatorski „Eko-Przedszkolak dba o środowisko”, który miał miejsce w dniu 21 marca 2017 r. W konkursie uczestniczyło 25 dzieci, które recytowały wiersze poetów związane z ochroną przyrody i środowiska.
W Przedszkolu Samorządowym nr 1 "Pod Topolą" zorganizowany konkurs plastyczny o tematyce ekologicznej "Bielinki, cytrynki, rusałki - motyle". Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wychowanków przedszkola i ich rodziców. 78 młodych artystów wykazało się nie tylko ogromną znajomością i wiedzą na temat motyli dziennych żyjących w Polsce, ale także talentem i inwencją twórczą w wykorzystywaniu różnorodnych technik plastycznych. Komisja konkursowa oceniała nie tylko walory artystyczne, ale także pomysłowość prac i ich zgodność z tematem przewodnim.

Inne konkursy , które zostały przeprowadzone w placówkach oświatowych:
- Konkurs chemiczno-fizyczny „Chemia i fizyka na wesoło” prowadzony w Gimnazjum w Dobrzelowie
- Konkurs „Ekologiczny prezent” prowadzony w Gminnym Przedszkolu w Domiechowicach
- Konkurs wiedzy geograficzno-chemicznej w Gimnazjum w Domiechowicach
- Szkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczo-Ekologicznej w Szkole Podstawowej w Domiechowicach
- XIII Gminny Konkurs Ekologiczny w szkole Podstawowej w Janowie
- Obchody Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Janowie
- Tydzień Ekologiczny – Dni Ziemi w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Drużbicach
- Obchody Dni Ziemi w Szkole Podstawowej w Bujnach Szlacheckich
- Konkursy: „Wiem wszystko o Polsce” i „Ochron przyrody o Polsce” w Gimnazjum w Drużbicach
- „Eko-styliści” w Szkole Podstawowej w Parznie
- IV Gminne EKO-Igrzyska Przedszkolaków „Ekoskrzat na start” w Szkole Podstawowej w Chabielicach
- „Co w trawie piszczy i fruwa i hasa po polach i lasach” w Szkole Podstawowej w Lubcu.
Magdalena Luba
Wydział Ochrony Środowiska