Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
  • W dniach 1, 3, 5, 8, 10 oraz 12 lipca Wydział Komunikacji i Dróg, Filia w Kleszczowie będzie czynny w godzinach od 8:30 do 14:30. W dniach 2, 4, 9 i 11 lipca Filia będzie nieczynna. Od 15 lipca wraca do standardowych godzin pracy. ∗
Wtorek 23 lipca 2024

Uczniowie wrócili z praktyk w Niemczech

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
W ciągu dwóch lat bełchatowskie starostwo umożliwiło 75 uczniom szkół ponadgimnazjalnych praktyki zawodowe w Niemczech. Wszystko w ramach projektu pn. „Europejskie kwalifikacje normą XXI wieku”, finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego. Wiedza - Edukacja - Rozwój. W marcu tego roku trzecia i ostatnia grupa młodzieży odbywała zagraniczny staż zawodowy. Podczas 21-dniowego pobytu w ośrodku IB we Frankfurcie nad Odrą młodzież zdobywała doświadczenie w gastronomii, tzw. budowlance, mechanice pojazdowej i hotelarstwie. Praktyczne zajęcia odbywały się w zakładach pracy.
glowne 2
Młodzi gastronomicy zgłębiali tajniki kuchni niemieckiej przygotowując regionalne potrawy, odkrywając różnice czy podobieństwa z kuchnią polską. Uczennice hotelarstwa praktykowały w najprawdziwszym niemieckim hotelu. Początkujący budowlańcy poznali zasady murowania, brukowania, montażu i stolarki. Mechanicy - w zależności od zakładu pracy, w którym odbywali staż - uczestniczyli w naprawach samochodowych, wykonywali usługi wulkanizacyjne itp.

Projekt przewidywał dla jego uczestników nie tylko obowiązek odbycia stażu zawodowego. Młodzieży zapewniono liczne atrakcje, w tym zwiedzanie Frankfurtu nad Odrą, wycieczkę do Poczdamu i Berlina. W czasie wolnym od zajęć uczniowie uczestniczyli w warsztatach tematycznych, w tym o integracji międzynarodowej. Animacje językowe były formą nauki niemieckiego i wesołej zabawy. W trosce o kondycję fizyczną młodzieży zorganizowano dla niej również zajęcia na ściance wspinaczkowej i w parku linowym.

Wrażenia z pobytu, jak również różnorodne aspekty projektu, zostaną omówione podczas spotkania podsumowującego przedsięwzięcie. Jest ono planowane 22 czerwca. Będzie to okazja do ponownego nawiązania kontaktów, wspomnień i wymiany spostrzeżeń.
← powrót