Piątek 29 marca 2024

Unijny projekt podsumowany

W Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Bełchatowie podsumowano udział w unijnym projekcie, który skierowany był do uczniów niepełnosprawnych. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, rodzice i podopieczni placówki. W podsumowaniu projektu wzięli także udział Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr, wicestarosta Jacek Bakalarczyk i Wioletta Stawska -Kamieniak- koordynator Zespołu ds. Strategii i rozwoju Powiatu.
główne

"Mega szóstka - rozwijanie indywidualnego podejścia do ucznia niepełnosprawnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Bełchatowie"  to nazwa unijnego projektu, do którego przystąpiła powiatowa placówka. W przedsięwzięciu wzięło udział 30 uczniów szkoły podstawowej i 37 nauczycieli. Dzięki wsparciu projektu uczestnicy mogli realizować 2100 godz. specjalistycznych zajęć, które były uzupełnieniem oferty szkoły.

Tematyka zajęć dotyczyła m.in.:
  • diagnozy i terapii ręki oraz sprawności grafomotorycznej u dzieci
  • wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego
  • zajęcia w Sali Doświadczania Światła – Snoezelen
  • arteterapia i rozwijanie kreatywności
  • terapia dźwiękiem
  • koło przedsiębiorczego ucznia „Aktywny społecznie i zawodowo”
  • zajęcia dla dzieci mających problemy manualne i grafomotoryczne
  • wykorzystanie elementów Techniki Stosowanej Analizy Zachowania (SAZ) w rozwoju umiejętności komunikacyjnych i społecznych
  • zajęcia komputerowe wykorzystanie nowoczesnych technologii komunikacji alternatywnej dla uczniów ze spektrum autyzmu
  • trening uwagi słuchowej metodą prof. Alfreda Tomatisa
  • zajęcia koła przyrodniczego
  • terapia logopedyczna
  • terapia sensomotoryczna
  • terapia NeuroTektylna
  • terapia integracji sensorycznej
  • zajęcia usprawniające mowę i komunikację

Zajęcia odbywały się na terenie ośrodka, w salach doposażonych w pomoce dydaktyczne oraz specjalistyczny sprzęt do rozpoznawania potrzeb rozwojowych, edukacyjnych i możliwości psychofizycznych oraz wspomagania rozwoju i prowadzenia terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie zmniejszyli trudności w opanowywaniu wiadomości i umiejętności szkolnych, uzyskali większą samodzielność i przystosowanie do życia w społeczeństwie. Wszystkie planowane działania ukierunkowane były na wyrównanie szans edukacyjnych dzieci ze specjalnymi potrzebami w spełnianiu wymagań edukacyjnych i społecznych.
Uroczyste podsumowanie projektu i wręczenie certyfikatów dla uczestników zorganizowano dzisiaj w placówce. Spotkanie było okazją do podziękowań i gratulacji dla uczniów szkoły. …(...) Jestem pewna, że zdobyte doświadczenie i umiejętności przydadzą się wszystkim uczestnikom w dalszej nauce, a także w życiu codziennym. Cieszę się, że możemy wspierać tak wartościowe idee, które przynoszą wymierne efekty - powiedziała Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr

Całkowita wartość projektu wyniosła 1 034 275,90 zł. Dofinansowanie z EFS  to kwota 961 876,58 zł.
M.Rogut-Chrząszcz, Zespół ds.Promocji