Piątek 29 marca 2024

Uniwersytet Łódzki pomaga wystartować po karierę

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w ramach projektu UŁ „Start w karierę”, które odbędzie się 7 grudnia o 17:30 w Bełchatowie na auli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. Ludwika Czyżewskiego (ul. Czapliniecka 96).

O czym myśli większość piętnastolatków? Na pewno nie o rozpoczęciu pierwszej pracy. Jednak zanim się obejrzą, staną przed taką koniecznością. To czy będą wtedy rozchwytywani przez pracodawców w dużej mierze zależy od tego, czy rodzice wykorzystali minione kilka lat na rozwój umiejętności swoich dzieci i pomaganie im w podejmowaniu odpowiednich wyborów. Jednak czy sami rodzice wiedzą co doradzić dziecku, aby odnalazło się na rynku pracy? Podczas cyklu spotkań „Start w karierę” przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego i kilku z największych pracodawców w regionie (PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Infosys BPO Poland, BRE Bank, Ericpol Telecom) podpowiadają, jak wystartować w karierę i odnieść sukces.

Dobry plan to podstawa
Co trzeci spośród aż półmilionowej grupy bezrobotnych do 25. roku życia w Polsce jest absolwentem wyższej uczelni. Powodem jest niedopasowanie kompetencji i umiejętności do potrzeb rynku pracy. Młodzi ludzie bardzo często nie potrafią samodzielnie ocenić swoich predyspozycji, a kierunki studiów wybierają w sposób przypadkowy. Brakuje im też wielu umiejętności poszukiwanych przez pracodawców. Tymczasem odpowiednie przygotowanie do wejścia na rynek pracy powinno zacząć się już w gimnazjum czy liceum. W procesie tym ogromną rolę odgrywają rodzice, których większość nastolatków uważa za najlepszych doradców. Jednak z badań przeprowadzonych na zlecenie Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że bardzo często oni sami nie wiedzą, jakich pracowników poszukują pracodawcy w regionie, jakie są zawody przyszłości i jak pomóc dziecku odkrywać i rozwijać jego talenty.

Młodzi na start
Obserwując sytuację młodych ludzi wchodzących na rynek pracy, Uniwersytet Łódzki wyszedł naprzeciw potrzebom młodzieży. 7 grudnia na auli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. Ludwika Czyżewskiego (ul. Czapliniecka 96,Bełchatów) o godz. 17:30 odbędzie się kolejne spotkanie skierowane do uczniów liceów i gimnazjów, pod tytułem „Start w karierę”. Uniwersytet Łódzki zaprosił do projektu kilka z największych firm działających w regionie łódzkim: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Infosys, BRE Bank, Ericpol Telecom. Spotkania, które odbyły się w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim i odbędą się w Bełchatowie, dają uczestnikom unikatową szansę na uzyskanie przydatnych informacji prosto od pracodawców i specjalistów ds. doradztwa zawodowego. Podpowiadają oni jak wykorzystać czas nauki w gimnazjum i liceum, w jakich zawodach najlepiej będzie znaleźć zatrudnienie, jakie kierunki studiów warto wybrać czy jakich języków obcych i w jaki sposób powinni uczyć się młodzi ludzie. Uczestnicy spotkań mogą także indywidualnie porozmawiać z przedstawicielami firm i doradcami zawodowymi, a uczniowie sprawdzić swoje predyspozycje i zdolności w specjalnych testach, aby dowiedzieć się w jakich obszarach są szczególnie uzdolnieni.

- Choć dla piętnastolatków praca zawodowa to jeszcze najczęściej abstrakcja, rodzice powinni zadbać o rozwijanie zdolności dzieci i odpowiednie ich ukierunkowywanie już na etapie gimnazjum i liceum. To wtedy podejmowane są pierwsze decyzje dotyczące wyboru szkoły czy profilu klasy. Niezwykle ważna już wtedy jest także odpowiednia nauka języków obcych oraz rozwijanie innych umiejętności. Jednak pomoc dziecku w wyborze przyszłości edukacyjnej i zawodowej wcale nie jest łatwa. Szczególnie na tak dynamicznie zmieniającym się rynku pracy jak teraz. Dlatego uważam, że spotkania te są niezwykle potrzebne i okażą się nieocenioną pomocą, zarówno dla rodziców, jak i finalnie dla ich dzieci – mówi Maciej Kozakiewicz, pełnomocnik Rektora UŁ ds. współpracy z pracodawcami.

Spotkania trwają ok. 90 minut. Uczestnictwo jest bezpłatne. Wiedza przekazana na spotkaniach uzupełniona jest także praktycznym poradnikiem, który można pobrać w formie pliku PDF ze strony internetowej.