Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 22 maja 2024

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 5 =
W uroczystej oprawie, podniosłej atmosferze i z licznie zgromadzonymi mieszkańcami odbyły się tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bełchatowie. Powiat Bełchatowski podczas uroczystości reprezentowali Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr, Wicestarosta Bełchatowski Jacek Bakalarczyk i Członek Zarządu Marek Jasiński.
400811391_726761389485534_8563875116711095553_n
Bełchatowskie obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Po nabożeństwie uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy i ochotników poległych w walce o niepodległość, a następnie przemaszerowali na Plac Wolności, gdzie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego delegacje samorządów, instytucji i służb złożyły kwiaty. Na zakończenie można było wysłuchać koncertu Miejskiej Orkiestry Dętej Bełchatów-Grocholice.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości uczciliśmy także z mieszkańcami gmin powiatu bełchatowskiego.

W Zelowie samorząd Powiatu Bełchatowskiego reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie Sławomir Malinowski. Uroczystości rozpoczęto złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą Zygmunta Wysockiego, a następnie poczty sztandarowe, delegacje i zgromadzeni mieszkańcy przeszli do miejscowego kościoła, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Ostatnia część uroczystości odbyła się w parku, gdzie przekazano Ogień Niepodległości pochodzący z Kostiuchnówki w Ukrainie, od którego zapalono znicze przy tabliczkach upamiętniających zelowskich katyńczyków, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Golgoty Wschodu.

Gmina Drużbice dodatkowo tego dnia świętowała jubileusz 50-lecia. Uroczystość zaczęła się tradycyjnie od złożenia kwiatów w miejscach upamiętniających poległych, a następnie odbyła się uroczysta akademia z częścią artystyczną. Powiat Bełchatowski reprezentowała radna RP w Bełchatowie Małgorzata Filipek.

W Gminie Rusiec uroczystości związane ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pomnikiem marsz. J. Piłsudskiego w Woli Wiązowej, po czym uczestnicy przemaszerowali do GOK w Ruścu, gdzie można było wysłuchać koncertu patriotycznego. Bełchatowski samorząd reprezentował radny RP w Bełchatowie Bogdan Stolarczyk.
← powrót