Sobota 20 kwietnia 2024

Uwaga hodowcy trzody chlewnej - powiat bełchatowski wolny od ASF

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie informuje, że na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2022/2067 z dnia 25 października 2022 r., całe terytorium powiatu bełchatowskiego zostało uznane za obszar wolny od ASF.
pig-ge315547c6_1920
Aktualne obowiązki dla hodowców trzody chlewnej, wynikające z przywrócenia powiatowi bełchatowskiemu statusu wolnego od ASF:
  • Obowiązek zgłaszania telefonicznie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bełchatowie zamiaru przeprowadzenia uboju świń w gospodarstwie – nie ma już obowiązku badania przedubojowego i poubojowego w gospodarstwach,
  • Zmiana terminów zgłaszania zdarzeń w BP ARiMR:
  • Termin 7 dni – dotyczy sprzedaży, kupna, padnięcia, oznakowania prosiąt,
  • Termin 30 dni – zgłoszenie urodzenia prosiąt.
  • Obowiązek zgłaszania do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bełchatowie każdego przypadku znalezienia padłego dzika lub dzika zabitego w wypadku komunikacyjnym,
  • Zaleca się wykładanie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami z gospodarstwa, a także przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstwa.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie przypomina o obowiązku bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną.

BIOASEKURACJA to najlepsza i najtańsza metoda pozwalająca na zapewnienie świniom statusu zdrowych zwierząt, w tym wolnych od ASF. Przestrzeganie wszystkich zasad bioasekuracji jest podstawą ochrony stada przed ASF i innymi zagrożeniami biologicznymi.

PLW w Bełchatowie