Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 19 czerwca 2024

Uwaga na bakterie w wodzie. Komunikat Sanepidu

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 5 =
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bełchatowie stwierdził brak przydatności wody do spożycia przez ludzi z wodociągów w Nowym Janowie i z wodociągu Parzniewice. Powodem jest obecność w wodzie bakterii z grupy coli.
wod gl
Wodociąg Parzniewice
Jak informuje Sanepid, woda z sieci wodociągu Parzniewice nie spełnia wymagań jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z uwagi na obecność w w niej bakterii z grupy coli (przy jednoczesnym wykluczeniu obecności Escherichia coli i Eneterokoków ) i dopuszcza wodę do spożycia warunkowo do 19 sierpnia. Woda do spożycia należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia. Przegotowania wymaga też woda do przygotowywania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt.

Wodociąg Nowy Janów
W próbkach wody pobranych z hydroforni Nowy Janów i jednym z punktów sieci wodociągu stwierdzono obecność bakterii z grupy coli oraz Escherichia coli. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bełchatowie stwierdził brak przydatności wody do spożycia.

Właściciele wodociągów zostali zobowiązani do:
- niezwłocznego usunięcia przyczyn zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody i doprowadzenia jej jakości do spełniającej wymogi przydatności do spożycia;
- poinformowania odbiorców o braku przydatności wody do spożycia;
- stałego monitoringu poziomu chloru wolnego w wodzie wodociągowej;
- przedłożenia sprawozdania z badań jakości wody z ww. wodociągów i podjętych działań naprawczych.
A.Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót