Sobota 20 kwietnia 2024

Uwaga ! Upał !

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczące upału dla całego województwa łódzkiego.
Ważność: od godz. 12:00 dnia 25.06 do godz. 20:00 dnia 28.06 - prognozuje się upał.
upal-termometr-1625571621
Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C, w poniedziałek (27.06) i wtorek (28.06) miejscami do 34°C. Temperatura minimalna w nocy 25/26.06 od 13°C do 17°C, a w kolejne od 16°C do 20°C.
Prawdopodobieństwo: 80%

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Pamiętajmy:
- pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.
- dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy.
- należy nawadniać organizm – pić dużo wody, najlepiej niegazowanej.