Czwartek 25 kwietnia 2024

VI edycja "Drzewka za makulaturę"

Pod budynkiem starostwa będzie można dostać sadzonki drzew różnych odmian za stare książki i gazety, czyli ogólniepojętą makulaturę. Starosta bełchatowski, Waldemar Wyczachowski, 3 października zaprasza wszystkim mieszkańców powiatu na kolejną edycję akcji „Drzewko za makulaturę”

3 października 2015 roku od godz. 9:00 na parkingu przy Starostwie Powiatowym w Bełchatowie odbędzie się kolejna edycja „Drzewka za makulaturę”, w ramach której Starostwo Powiatowe w Bełchatowie obdaruje mieszkańców powiatu bełchatowskiego drzewkami.

- Zapraszam serdecznie mieszkańców powiatu do udziału w naszej akcji, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Jedna tona zebranej makulatury to 17 uratowanych od wycięcia drzew. W dotychczasowych edycjach akcji zebrano łącznie ponad 129 ton makulatury, dzięki czemu od wycięcia uratowano 2193 drzewa. Zachęcam do pozbierania, często zalegającej nam w domu makulatury, którą wymienimy na drzewka i krzewy.

Zasady udziału w akcji są proste: każdy uczestnik, który przyniesie do 5 kg makulatury dostanie jedną sadzonkę, natomiast powyżej 5kg – 4 sadzonki – dwie z nadleśnictwa, dwie ze starostwa.

- Jak co roku włączamy się do udziału w tej proekologicznej akcji – mówi Wiesław Gołębiowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Bełchatów. - Przekażemy ponad pięć tysięcy sadzonek sadzonek drzew i krzewów następujących gatunków: sosna, dąb, świerk, modrzew, buk, dąb, jarząb, jodła, berberys.

Starostwo dla uczestników zakupi prawie siedem tysięcy drzew i krzewów, takich jak thuja smaragd, wierzba Hacuro Nishiki, hortensia bukietowa, jałowiec pospolity Arnold, śliwka i czereśnia. Współorganizatorem akcji będzie również firma EKO-REGION, która odbierze makulaturę, którą przyniosą mieszkańcy.

W 2014 roku do uczestników V edycji akcji trafiło blisko 11.000 sadzonek drzew i krzewów. W akcji uczestniczyło około 3.500 osób. Zebrano 22 tony makulatury, dzięki czemu od wycięcia uratowano 374 drzewa.

Krszysztof Borowski

Rzecznik prasowy