Wtorek 23 kwietnia 2024

Wizyta Łódzkiego Kuratora Oświaty

We wtorek, 2 lutego Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr gościła Łódzkiego Kuratora Oświaty Waldemara Flajszera – i Tomasza Trzaskacza – Dyrektora Delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Trybunalskim. Goście zapoznali się ze stanem placówek oświatowych podległych powiatowi.
główne
Inwestycje szkolne zrealizowane w szkołach były głównym tematem spotkania Starosty Bełchatowskiego Doroty Pędziwiatr, Przewodniczącego Rady Powiatu Sławomira Malinowskiego. Nowoczesne pracownie dostosowane do zapotrzebowania rynku oraz oczekiwań młodych osób, powodują że szkoły pięknieją i spełniają oczekiwania swą funkcjonalnością.
Jedną z pierwszych szkół, którą odwiedzili przedstawiciele łódzkiego kuratorium było I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego, gdzie mogli zobaczyć nowoczesne, funkcjonalne i estetyczne obiekty sportowe, boisko, sale fitness, siłownie, sale dydaktyczne. Bełchatowski „Bronek” jest jedną z najlepszych szkół w woj. łódzkim, o czym może świadczyć wysokie siódme miejsce w rankingu „Perspektyw” za rok 2019/2020.
Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bełchatowie mógł się pochwalić wyremontowaną salą gimnastyczną, którą oddano do użytku kilka tygodni temu. Zadanie pod nazwą „Modernizacja Sali Gimnastycznej w Budynku SOSW w Bełchatowie” kosztowało blisko 300 tys zł. Na to przedsięwzięcie powiat pozyskał wsparcie z budżetu Województwa Łódzkiego. Tereny zielone przy ośrodku zyskały nowe nasadzenia z pergolami i budkami lęgowymi dla ptaków. Powstał także plac zabaw z urządzeniami dostosowanymi dla dzieci niepełnosprawnych.
Na zakończenie wizyty odbyło się spotkanie z dziennikarzami.

• Część oświatowa subwencji ogólnej przekazana Powiatowi w 2020 r. wyniosła 44.886.721 zł, w tym Powiat Bełchatowski otrzymał z Ministerstwa Edukacji i Nauki 195.500 na „Rządowe wsparcie dla nauczycieli 500 zł na zakup sprzętu komputerowego do zdalnego nauczania. Program ten objął 313 nauczycieli szkół prowadzonych przez powiat i 28 nauczycieli szkół niepublicznych, dotowanych.
  • W ramach Rządowego programu wieloletniego ” Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” dla I LO oraz MOS w Łękawie zakupiono książki niebędące podręcznikami za łączną kwotę 14.480 zł, przy wkładzie powiatu w wysokości 3.620 zł.
  •  W ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” (2017-2021) pozyskano kwotę 148.800 zł. W ramach tego działania od stycznia do sierpnia objęto pomocą 51 dzieci, a od września do grudnia 38 dzieci. W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wsparto dzieci niepełnosprawne oraz zagrożonych niepełnosprawnością poprzez następujące działania: terapię psychologiczną, pedagogiczną, behawioralną, logopedyczną, neurologopedyczną, integrację sensoryczną, Biofeedback, terapię polisensoryczną, w sali "Doświadczania Świata", terapię ręki, zajęcia usprawniające komunikację językową i rehabilitację.
  • W ZSP w Zelowie przygotowano 2 pokoje dla uczennic w ciąży.

M.Rogut-Chrząszcz, Zespół ds. Promocji, Starostwo Powiatowe