Sobota 20 kwietnia 2024

Wykłady, wystawa firm i dobry klimat dla biznesu

Kilkadziesiąt stoisk wystawienniczych lokalnych firm, regiony partnerskie powiatu z kraju i zagranicy, samorządowcy, biznesmeni i przedsiębiorcy, wykłady, prelekcje, dyskusje – to wszystko towarzyszyło II Forum Gospodarczemu Powiatu Bełchatowskiego, które w tym roku odbyło się w hali widowiskowo – sportowej w Bełchatowie.
IMG_1047
- Nie ukrywam, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony dotychczasowymi dwoma edycjami forum gospodarczego, tym bardziej, że na etapie planowania forum pojawiały się z różnych stron wątpliwości – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Pierwsza i druga edycja, a przede wszystkim głosy przedsiębiorców pokazały jednak, że jest to inicjatywa ze wszech miar słuszna i potrzebna. Udało się już dwukrotnie stworzyć warunki aby przedsiębiorcy mogli się spotkać, porozmawiać, wymienić doświadczeniami, nie tylko we własnym gronie, ale także z udziałem gości z powiatów partnerskich z kraju i zagranicy.

W tym roku organizatorzy wprowadzili również rozbudowaną część wystawienniczą, na której firmy prezentowały swoje wyroby i usługi. Z możliwości obejrzenia potencjału lokalnych firm korzystali nie tylko uczestnicy forum, ale także mieszkańcy powiatu, bowiem ta część forum była ogólnie dostępna.

- Forum to doskonała okazja do rozmów między przedsiębiorcami, ale także między biznesem a samorządowcami w zakresie obowiązujących przepisów i form współpracy – podkreśla Andrzej Ratajski, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie. - Po zeszłorocznym forum liczba członków naszej izby wzrosła z 50 do 77 i myślę, ze taka tendencja wzrostowa ma szansę się utrzymać, tym bardziej, że poszerzamy naszą ofertę szkoleń i spotkań. O tym, że forum to strzał w dziesiątkę świadczą nie tylko liczby uczestników i wystawców, ale fakt, że tegoroczne forum organizacyjnie i finansowo wsparły firmy z naszego powiatu, które widzą zasadność takich działań.

Podczas wielu paneli zebrani zapoznawali się z różnorodną tematyką dotyczącą prowadzenia działalności gospodarczej, od możliwości pozyskiwania środków z funduszy zewnętrznych, przez objawy wypalenia zawodowego, aż po bezpieczeństwo informatyczne firm.

- Wszędzie tam, gdzie rozmawiamy o rozwoju gospodarczym, o kondycji firm i możliwości ich rozwoju, tam jest miejsce Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, czyli także firmy, tyle że odpowiadającej za wsparcie i rozwój przedsiębiorstw działających w województwie łódzkim – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes zarządu ŁSSE. - Walczymy ze stereotypem, że działamy tylko w Łodzi, na przykład w Bełchatowie posiadamy 24 hektary stref, podzielonych na dwa kompleksy, które sukcesywnie są uzbrajane w media. W zeszłym roku ofertę Bełchatowa prezentowaliśmy dwanaście razy w ramach konkretnych projektów inwestycyjnych. Oferujemy pomoc publiczną w formie zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych, czyli CIT, do wysokości 35 procent projektu inwestycyjnego w strefie dla dużej firmy, 45 procent dla średniej firmy i 55 procent dla firmy małej.

Podczas II Forum Gospodarczego swoją ofertę zaprezentowały regiony partnerskie z kraju – Powiat Myślenicki, Powiat Kętrzyński, Powiat Proszowicki oraz z zagranicy – Rejon Solecznicki z Litwy i powiat Berchtesgadaner Land z Bawarii. Była też reprezentacja z Rejonu Żółkiewskiego z Ukrainy.

- Już drugi raz przyjeżdżamy do Bełchatowa na forum gospodarcze, mamy już tu wiele znajomych osób – mówi Nadija Szczur, Starosta Rejonu Żółkiewskiego. - Chcielibyśmy nawiązać współpracę w firmami, które zajmują się gospodarką odpadami i szeroko rozumianą ekologią. Na naszym terenie dominuje rolnictwo, a wśród firm – obróbka metali.

Intensywny dzień zapewniono przedstawicielom Izby Gospodarczej z niemieckiego powiatu partnerskiego Berchtesgadener Land (WFG BGL). Cykl wizyt i spotkań z ośmioma firmami zrzeszonymi w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Bełchatowie zakończył się wspólną kolacją.

- Przez dwa dni zrobiliśmy krótki przegląd firm z powiatu bełchatowskiego, naszym zadaniem będzie zorganizowanie kontaktów z firmami z Berchtesgaden - mówi dr Thomas Birner, szef WFG BGL. - Te firmy, które miałem tutaj okazję poznać są bardzo profesjonalne, są innowacyjne, mają dobrze rozwiniętą technologię i jak zauważyłem większość z nich zorientowanych jest na kooperację z kopalnią i elektrownią.

Ze stoisk wystawienniczych zadowoleni byli lokalni przedsiębiorcy.

- To zawsze możliwość pokazania swoich produktów, spotkania z innymi przedsiębiorcami, podpisania jakiegoś kontraktu – mówi Marcin Rzepecki z firmy Frame Factory z Bełchatowa. - Dziś prezentujemy nasz najnowszy produkt - osiedle domów jednorodzinnych, którego akwizycję rozpoczęliśmy na początku marca tego roku i mamy już sprzedane 20 procent powierzchni. Po ilości klientów widzimy, że był to dobry pomysł. Inwestujemy w Bełchatów, wierzymy w to miejsce, mamy kolejne pomysły. Kiedy ma się świetny produkt i dobrą kadrę to wypromowanie produktu i usługi jest dużo prostsze.

Pierwszy dzień forum zakończyła loteria wizytówkowa wśród jego uczestników. Główną nagrodę, czyli markowy tablet, wylosował Józef Stelmaszczyk, właściciel firmy METACO.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy