• Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Sobota 24 lutego 2024

XXIV Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r.

Blisko 250 osób przeszło w XXIV Regionalnym Marszu Powstańców Styczniowych z 1863 r. pod honorowym patronatem Starosty Bełchatowskiego Doroty Pędziwiatr.
Marsz powstańców stycz-2126-39

Uczestnicy wyruszyli sprzed pomnika marsz. J. Piłsudskiego w Bełchatowie, gdzie delegacje samorządowców, organizacji i stowarzyszeń złożyły kwiaty. Do wyboru mieli dwie trasy: 10-kilometrową z Bełchatowa przez Grocholice i Oleśnik do Kurnosa, którą wybrali Wicestarosta Jacek Bakalarczyk i Członek Zarządu Marek Jasiński oraz 14-kilometrową z Parzna przez Kluki i Kaszewice do Kurnosa, gdzie na wszystkich czekał gorący posiłek.
Ten marsz ma wieloletnią tradycję i symbolizuje naszą historię. Idziemy w nim, by oddać cześć i pamięć tym wszystkim, którzy zginęli stawiając czoła rosyjskiemu zaborcy, i których czyny obudziły dążenia niepodległościowe w polskim narodzie – mówi Wicestarosta Jacek Bakalarczyk.
Przedstawiciele Powiatu złożyli także kwiaty przy pomniku Powstańców Styczniowych na cmentarzu w Grocholicach, a uczestnicy dłuższej trasy – także w krypcie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej w Parznie oraz na mogile powstańców w Kaszewicach.
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał potwierdzenie udziału i zaliczenia trasy - po trzech, pięciu i dziesięciu kolejno zaliczonych marszach każdemu bowiem przysługuje brązowa, srebrna i złota stylizowana odznaka oraz legitymacja.
Organizatorem Regionalnego Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych jest Regionalne Towarzystwo Społeczno - Kulturalne "ERSKA" w Bełchatowie