Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 12 czerwca 2024

Zastrzeż PESEL w mObywatel i Chroń Się przed Oszustami

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Zastrzeż PESEL to funkcja korzystna dla wszystkich obywateli, umożliwia blokadę, z poziomu aplikacji lub serwisu internetowego, konkretnego numeru PESEL, tak by jego posiadacz nie padł ofiarą przestępców. Jeśli ktoś zastrzeże swój PESEL, oszust nie będzie miał możliwości wzięcia na tę osobę kredytu czy sprzętów na raty. Usługa pomoże więc przeciwdziałać rozpowszechnionemu obecnie procederowi.
Grafika2


Obywatele mogą zastrzegać swoje PESEL-e już od połowy listopada 2023 roku, jednak teraz w usłudze zachodzą ważne zmiany – od 1 czerwca 2024 roku firmy i instytucje mają obowiązek sprawdzać status numeru PESEL; na przykład przed udzieleniem pożyczki.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej https://info.mobywatel.gov.pl/uslugi/zastrzez-pesel - pozostajemy też do Państwa dyspozycji pod adresem mailowym: zastrzeganiepesel@cyfra.gov.pl.
Usługa ta jest dostępna w serwisie mObywatel.gov.pl oraz w aplikacji mObywatel.
Więcej informacji znajduje się w załączniku.
Ulotka_Zastrzeż_PESEL (pdf) 1.64mb (Pobrań: 27)
← powrót