Wtorek 16 kwietnia 2024

Zdrowie roślin to zdrowie ludzi. Dziś Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 12 maja Międzynarodowym Dniem Zdrowia Roślin. Idea ma zwrócić globalną uwagę na znaczenie ochrony roślin i jej wpływ na wyeliminowanie głodu na świecie, zmniejszanie ubóstwa, ochronę różnorodności biologicznej flory oraz pobudzanie rozwoju gospodarczego.
Zarówno zdrowie człowieka, jak i zdrowie naszej planety, zależą od roślin. Trudno przecenić tę kluczową rolę. Rośliny produkują 98% tlenu i stanowią 80% żywności dla człowieka. Zapewnienie zdrowia roślinom jest niezbędne dla życia na Ziemi. Tymczasem szkodniki i choroby roślin są odpowiedzialne za straty handlowe w obrocie produktami rolnymi, szacowane na ponad 200 miliardów dolarów rocznie. Szkodniki i choroby roślin są odpowiedzialne za utratę nawet 40% światowych upraw żywności. Wpływ na zdrowie roślin mają zmiany klimatyczne i działalność człowieka, które zmieniają ekosystemy i ograniczają różnorodność biologiczną, jednocześnie tworząc nowe nisze dla rozwoju szkodników. Międzynarodowe podróże i handel powodują, że szkodniki i choroby pojawiają się w miejscach, w których wcześniej nie występowały.

Troska o zdrowie roślin to zadanie każdego odpowiedzialnego i świadomego mieszkańca Ziemi. Rolnicy mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się szkodników stosując wyłącznie certyfikowane nasiona i sadzonki wolne od szkodników oraz regularnie monitorując, kontrolując i zgłaszając występowanie nietypowych szkodników w swoich gospodarstwach. Rządy, decydenci i prawodawcy muszą nadać priorytet zdrowiu i ochronie roślin. Powinni zapewniać zgodność z międzynarodowymi normami fitosanitarnymi, inwestować w innowacje w zakresie zdrowia roślin, badania i rozwój oraz wzmacniać krajową i regionalną ochronę roślin. Ogół społeczeństwa powinien być świadomy zagrożeń związanych z transgranicznym przenoszeniem roślin i produktów roślinnych, które mogą być źródłem szkodników i chorób. Ważne jest, aby kupować produkty od producentów z międzynarodową certyfikacją fitosanitarną dla bezpiecznego handlu roślinami i produktami roślinnymi.

Na straży zdrowia roślin stoi Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która prowadzi działalność kontrolną i diagnostyczną, działalność edukacyjną wśród producentów rolnych i przedsiębiorców branży rolniczej. Jej zadania mają na celu zmniejszenie zagrożenia ze strony organizmów szkodliwych, eliminację negatywnych skutków wynikających z wymiany handlowej i stosowania środków ochrony roślin oraz nadzór nad produkcją materiału siewnego, spełniającego wymagania zdrowotne i jakościowe. Ważnym obszarem działalności Inspekcji jest również diagnostyka laboratoryjna.
Materiał powstał dzięki współpracy starostwa
z WIORiN w Łodzi - Oddz.w Bełchatowie