Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
  • W dniach 1, 3, 5, 8, 10 oraz 12 lipca Wydział Komunikacji i Dróg, Filia w Kleszczowie będzie czynny w godzinach od 8:30 do 14:30. W dniach 2, 4, 9 i 11 lipca Filia będzie nieczynna. Od 15 lipca wraca do standardowych godzin pracy. ∗
Wtorek 23 lipca 2024

Powiat Kętrzyński

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
1
   11 grudnia 2009 r. nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o współpracy Powiatu Bełchatowskiego i Kętrzyńskiego. Współpraca, którą reguluje umowa polega na wymianie doświadczeń oraz wzajemnym wspieraniu i promocji powiatów. Dziedziny, w jakich planowane jest współdziałanie to: ochrona środowiska, rozwój przedsiębiorczości, opieki społecznej, edukacji, kultury, sportu i turystyki, rolnictwa oraz bezpieczeństwa publicznego.

   Współpraca Powiatu Bełchatowskiego z Powiatem Kętrzyńskim trwa już od kilku lat i dotyczy przede wszystkim zagadnień ekologicznych, które dla obu regionów są priorytetem.

   Powiat Kętrzyński, położony jest w Województwie Warmińsko- Mazurskim. Od północy graniczy z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Jego powierzchnia to 1 212, 97 km², a składa się na nią 6 gmin (miejskie- Kętrzyn, miejsko-wiejskie: Korsze, Reszel i wiejskie: Barciany, Kętrzyn, Srokowo) oraz 3 miasta (Kętrzyn, Korsze, Reszel). Tereny te zamieszkuje 67 202 osób.
 
   Pierwsza wzmianka o Kętrzynie pochodzi z 1329 roku i mówi o wybudowanej przez Krzyżaków drewnianej strażnicy. Prawa miejskie nadano Rastenburgowi, bo tak nazywał się Kętrzyn do 1945 r., w dniu 11 listopada 1357 r. Ważnym okresem w dziejach miasta była II połowa XIX w., kiedy to powstawało w Kętrzynie wiele zakładów przemysłowych, z których część funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

   W styczniu 1945 r., po zajęciu miasta przez wojska sowieckie, zamek i znacząca część staromiejskiej zabudowy została spalona. W 1945 r. miastu nadano obecną nazwę od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego, historyka i badacza tych ziem.

 Regiony partnerskie Powiatu Kętrzyńskiego to: Litwa- Soleczniki, Łotwa- Rejon Gulbene, Obwód Kaliningradzki- Rejon Prawdinsk, Miejski Okręg Miasta Kaliningrad , Ukraina- Rejon Włodzimierz Wołyński ,Powiat Hrubieszowski oraz od niedawna Powiat Bełchatowski.