Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Wtorek 23 kwietnia 2024

śp. Marian Wójcik

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 1 =
wojcik
śp. Marian Wójcik (1934-2022) był nauczycielem i wychowawcą, cieszącym się szacunkiem pasjonatem pracy badawczej i dokumentacyjnej. Ocalił od zapomnienia wiele zabytków i miejsc ważnych dla naszego regionu z punktu widzenia kultury i historii. W czasie swej kariery zawodowej był opiekunem wielu organizacji i działaczem społecznym. Angażował się w organizowanie wystaw tematycznych (pomniki przyrody, architektura sakralna w naszym powiecie, Jan Paweł II) oraz numizmatycznych i filatelistycznych, liczne publikacje swojego autorstwa poświęcone historii Bełchatowa i regionu. Pan Marian Wójcik był obecny na wszystkich ważnych uroczystościach patriotycznych w naszej „małej ojczyźnie”, które upamiętniał na fotografiach.

Co ciekawe, Marian Wójcik nie był rodowitym bełchatowianinem. Urodził się w powiecie opoczyńskim, a kształcił w Tomaszowie Mazowieckim. Jego związek z Bełchatowem miał swój początek w decyzji Kuratora Łódzkiego, który na początku lat pięćdziesiątych skierował go tutaj do pracy w szkole podstawowej i liceum im. A. Mickiewicza.