News
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Wtorek 19 marca 2024

Powiat Słupski

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
1
  10 października 2010 r. zawarta została Umowa Partnerska, dotycząca wzajemnej współpracy w dziedzinie: turystyki, kultury i sztuki, szkolnictwa, informacji, ochrony zdrowia, opieki społecznej, ochrony środowiska, kultury fizycznej i sportu oraz gospodarki. Umowa podpisana została w wyniku zawartych Uchwał przez radnych słupskich 29 września 2009 r. i bełchatowskich 9 czerwca 2009 r.

   Powiat słupski położony w województwie pomorskim, na Pomorzu Środkowym. Jego powierzchnia wynosi 2.304 km², z czego połowę stanowią użytki rolne i dużą część lasy. W skład powiatu słupskiego wchodzi 10 gmin: 8 gmin wiejskich – Damnica, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kobylnica, Potęgowo, Słupsk, Smołdzino i Ustka, gmina miejsko-wiejska Kępice oraz miasto Ustka.

     Magię powiatu słupskiego tworzą szum morskich fal, piękno krajobrazów, pełne tajemnicy las oraz liczne rzeki i jeziora. Oprócz wielu walorów przyrodniczych i kulturowych atutem regionu są życzliwi ludzie i dobra kuchnia. Na ziemi słupskiej są doskonałe warunki do uprawiania wszelkiego rodzaju turystyki aktywnej, a liczne atrakcje zachęcają mieszkańców i turystów do wędrówek i wycieczek. Dobrze oznaczone szlaki piesze, rowerowe i kajakowe poprowadzone są przez obszary chronionego krajobrazu, czy Słowiński Park Narodowy – Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO, na terenie którego znajdują się ruchome wydmy. Szlaki wiodą również przez wsie z charakterystyczną zabudową gospodarczą i sakralną o konstrukcji szachulcowej z XVII i XIX wieku. W tych okolicach warto odwiedzić Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, Latarnię Morską w Czołpinie lub wzgórze Rowokół.

   W nadmorskich miejscowościach rozkoszować się można urokami piaszczystych plaż, kąpielami morskimi lub spacerami po brzegu morskim, podziwiając częste klifowe urwiska. Wrażenia związane z wodą dostarcza nie tylko Bałtyk, ale również Szlak Najstarszych Elektrowni Wodnych w Europie, położony na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Szlak wiedzie przez elektrownie wodne na rzekach: Słupi, Łupawie i Wieprzy, na których w XIX wieku wybudowano ponad 100 siłowni, które napędzały młyny, tartaki i wytwórnie papieru. Na szlaku elektrowni w dorzeczu Słupi dostępnych do zwiedzania jest pięć elektrowni, z czego najciekawszą jest Gałąźnia Mała.

   Urokliwa jest Kraina w Kratę – określenie terenu nadmorskich Wsi Pomorza Środkowego w których dominującym elementem krajobrazu wiejskiego jest budownictwo szachulcowe. Stolicą Krainy jest Swołowo – uznane za pomorską wieś dziedzictwa kulturowego. Kilka kilometrów od Swołowa trafić można do Doliny Charlotty w Strzelinku – pięknego i dobrze znanego kompleksu turystyczno-gastronomicznego, położonego nad Jeziorem Zamełowskim. Dolina to miejsce wyjątkowe i niezwykle intrygujące. Kusi pensjonatem, stadniną koni, wędkowaniem, amfiteatrem, oryginalną restauracją i ekskluzywnym hotelem SPA.

Kierując się na południe ziemi słupskiej trafiamy do Warcina – miejscowości godnej odwiedzin ze względu na ciekawą i dobrze zachowaną historię przez zabytki architektury. Neoklasyczny pałac jest główną atrakcją Marcina. Był ulubioną leśną rezydencją kanclerza Prus Otto von Bismarcka. Kolejnym obiektem znanym dzięki licznym sukcesom i wyróżnieniom jakie otrzymało jest Centrum Edukacji Regionalnej, leżące w zrekonstruowanej XVII-wiecznej szachulcowej wozowni, która kiedyś należała również do pałacu.