News
Czwartek 16 maja 2024

35 lat w obronie pracowników

Obchody jubileuszu 35-lecia powstania NSZZ „Solidarności” Regionu Piotrkowskiego odbyły się w Bełchatowie. Podniosłe wydarzenie zgromadziło posłów, członków związku, kombatantów, samorządowców i historyków. Władze powiatu reprezentowali Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski i Grzegorz Gryczka, wicestarosta

W kościele Narodzenia NMP przy ul. Kościuszki w Bełchatowie odprawiona została msza święta, której przewodniczył ksiądz kanonik Zbigniew Zgoda. Po mszy złożono kwiaty pod tablicą „Solidarności” oraz pułkownika Kuklińskiego, które umieszczone są na kościele farnym. Odsłonięto także nową tablicę pamiątkową, poświęconą śp. ks. prałatowi Aleksandrowi Łęgockiemu, proboszczowi parafii pw. NNMP, "niestrudzonemu bojownikowi o wolność i prawdę".

Akademia z okazji jubileuszu odbyła się w sali koncertowej Gigantów Mocy. Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski nawiązał w swoim wystąpieniu do osobistych wspomnień i rodzinnej historii, ściśle związanej z wydarzeniami sierpniowymi czy stanem wojennym.

W rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych NSZZ „Solidarność” zorganizował w całym kraju uroczystości, największa odbyła się przed bramami historycznej stoczni w Szczecinie. Wśród zaproszonych gości był Andrzej Duda,  prezydent RP.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” jest obecnie największą w Polsce organizacją pracowników. Nasza historia rozpoczęła się w 1980 r. kiedy robotnicy podjęli walkę o godne życie, o prawo do wyrażania swoich poglądów o wolność. W tamtych czasach za upominanie się o swoje prawa groziły represje. Dzięki odwadze i niezłomnej postawie tysięcy ludzi, których połączyła „Solidarność”, Polska odzyskała niepodległość. Dzisiaj podróżujemy po Europie bez granic, możemy studiować czy podejmować pracę w wielu krajach Unii Europejskiej, komunikujemy się ze światem bez żadnych ograniczeń.

Dzisiaj NSZZ „Solidarność” to największy w naszym kraju związek zawodowy. Mamy wiedzę i doświadczenie, które pomagają pracownikom w relacjach z pracodawcą. Dzięki temu, że jesteśmy zorganizowani na zasadzie terytorialno-branżowej, jesteśmy w całej Polsce. Nasze struktury terytorialne to: organizacje zakładowe, międzyzakładowe i regiony a struktury branżowe to: krajowe i regionalne sekretariaty branżowe oraz krajowe, międzyregionalne i regionalne sekcje branżowe. (źródło: www.solidarnosc.org.pl)

Fotorelacja wydarzenia w Galeriach

Krzysztof Borowski