News
Niedziela 12 maja 2024

Biało-czerwony rajd w rocznicę niepodległości

W samo południe, w Święto Niepodległości, bełchatowscy rowerzyści spotkali się pod starostwem, by wyruszyć na patriotyczny rajd i uczcić pamięć poległych lotników z bombowca Łoś

Na starcie 42-kilometrowego II Powiatowego Rajdu Niepodległości stanęło 55 rowerzystów. W ciągu prawie pięć godzin pokonali trasę z Bełchatowa, przez Rożniatowice, Ostoję, Patok, Drużbice, Teofilów, Anastazów, Ławy, Zawady, by znów powróci do miasta. Rajd był szóstą, tegoroczną wyprawą organizowaną przez bełchatowskie starostwo i Załogę Rowerową ,,Zgrzyt”.

Biało-czerwony rajd miał patriotyczny charakter. Rowerzyści odwiedzili Patok, gdzie 4 września 1939 roku spadł zestrzelony przez Niemców polski bombowiec Łoś.

Złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym poległych lotników, a ich tragiczną historię przypomniał Maciej Kuszneruk, szef ,,Zgrzytu”. W Drużbicach uczestnicy rajdu zapalili znicze na grobie pochowanych tam członków załogi ,,Łoś”.

Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkową plakietkę, pocztówkę z bombowcem Łoś i historią jego załogi oraz nalepkę z polskim orzełkiem. ,,Zgrzyt” miał niespodziankę dla pań  - nalepkę „Kobiety na rowerze”.

Rajd był ostatnim w tym roku spotkaniem rowerzystów w ramach cyklu „Rowerem przez powiat”.

GALERIA ZDJĄÄ† II ROWEROWEGO RAJDU NIEPODLEGŁOŚCI

Zespół ds. Promocji