News
Czwartek 16 maja 2024

Ciężki sprzęt drogowy już pracuje

Pełną parą idą prace przy przebudowie drogi powiatowej Kamień – Chabielice. Zdjęto już starą warstwę asfaltu. Podbudowa z płyt betonowych jest kruszona. Na remontowanym odcinku drogi obowiązuje ruch wahadłowy, sterowany sygnalizacją świetlną

Droga Kamień – Chabielice ma duże znaczenie dla rozwoju powiatu, stanowi połączenie obwodnicy Kleszczowa z drogą wojewódzką Łódź – Częstochowa, umożliwia dojazd do Kleszczowskiej Strefy Przemysłowej i zakładów zlokalizowanych wokół zagłębia przemysłowego oraz łączy obie odkrywki bełchatowskiej kopalni.

Firma wybrana w przetargu sfrezowała już starą warstwę asfaltu i rozpoczęła kruszenie podbudowy zbudowanej z płyt betonowych. Na remontowanym odcinku drogi obowiązuje ruch wahadłowy, sterowany sygnalizacją świetlną. Tegoroczny koszt przebudowy to 1,9 mln zł.

Według założeń, inwestycja ze względu na ogromny koszt zostanie rozłożona na trzy lata. W tym roku planowane jest wyremontowanie pierwszego odcinka. Remont drogi możliwy będzie dzięki udziałowi gminy Kleszczów i gminy Szczerców. Gmina Szczerców dołożyła 500 tysięcy złotych, gmina Kleszczów 2,5 miliona złotych, natomiast powiat zabezpieczył w budżecie 1,25 mln zł.

Długość drogi wynosi prawie 6 kilometrów, szerokość 7 metrów. Obecnie konstrukcja podbudowy jezdni wykonana jest z fragmentów betonu o grubości ok. kilkunastu centymetrów, podzielonych dylatacjami w odcinkach kilku lub kilkunastu metrów, które niewłaściwie przenoszą obciążenia, co z kolei powoduje poprzeczne pękanie nawierzchni bitumicznej.

Krzysztof Borowski

Rzecznik prasowy