News
Piątek 10 maja 2024

Debatowali, jak "ujarzmić" prawo budowlane

Bełchatów był miejscem seminarium o zmianach w prawie budowlanym. Jego zorganizowania podjęli się Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski oraz Łódzka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

Seminarium adresowane było do projektantów, kierowników budów, kierowników robót, branżowych inspektorów nadzoru, pracowników urzędów administracji architektoniczno-budowlanej, odpowiedzialnych za realizację inwestycji w miastach i gminach, pracowników służb planistycznych, powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego, zarządców dróg publicznych oraz pracowników przedsiębiorstw, w których ma zastosowanie Prawo Budowlane. Do Bełchatowa przyjechało dwieście osób.

- Frekwencja przerosła nasze oczekiwania, ze względu na ogromną liczbę chętnych musieliśmy nawet zmienić miejsce obrad – mówi Monika Stelmasik, naczelnik wydziału architektury i budownictwa w bełchatowskim starostwie. - Celem seminarium było omówienie ostatnich zmian w ustaie Prawo budowlane oraz usprawnienie komunikacji pomiędzy osobami biorącymi bezpośrednio udział w szeroko pojętym procesie inwestycyjnym, a administracją i władzami lokalnymi. Dzięki spotkaniu chcemy ujednolicić interpretację przepisów znowelizowanej ustawy, aby nie było wątpliwości i nieporozumień w procesie przygotowania i oceny dokumentacji projektowych.

Zarząd Powiatu na seminarium reprezentowali Grzegorz Gryczka, wicestarosta bełchatowski oraz Krzysztof Gajda, członek zarządu.

- Tego rodzaju spotkania to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, ważny element współpracy między organami administracji rządowej i samorządowej, a inwestorami i projektantami – mówi wicestarosta Grzegorz Gryczka. - Każda zmiana prawa niesie za sobą problemy interpretacyjne i ważne jest, aby je rozwiązywać wspólnie, wypracowywać „jeden głos”.

- To drugie tego typu spotkanie w województwie łódzkim, ale pierwsze tak bardzo liczne – mówi Barbara Malec, przewodnicząca Rady Łódzkiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. - Zamierzamy odwiedzić każdy powiat i w gronie lokalnych przedstawicieli organów nadzoru budowlanego, budowlańców i projektantów rozmawiać o prawie budowlanym. Niestety, ustawodawca wciąż je zmienia, a my borykamy się z różnymi interpretacjami i wymaganiami.

Seminarium bylo także dobrą okazją do nawiązywania kontaktów, bezpośredniego poznania się ludzi z branży, znających się z codziennej pracy, ale przewaznie tylko z rozmów telefonicznych czy e-mailowych.

Krzysztof Borowski

Rzecznik prasowy