News
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Piątek 10 maja 2024

Historycy wymienili się swoją wiedzą

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Historycy z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Ukrainy i Białorusi spotkali się w bełchatowskim muzeum na konferencji pt. „Gułag. Struktury, kadry, więźniowie”. W trakcie dwudniowego spotkania (2-3grudnia) trwały wykłady i dyskusje związane m.in. z historią obozów pracy przymusowej w byłym ZSRR.

Międzynarodowa konferencja naukowa „Gułag. Struktury, kadry, więźniowie” – pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej i Waldemara Wyczachowskiego, starosty bełchatowskiego ma na celu przedstawienie najnowszych badań historyków nad wszelkimi aspektami związanymi z funkcjonowaniem Gułagu, jego strukturą oraz losami więźniów. Gułag to system obozów pracy przymusowej w ZSRR, w którym więźniami byli zarówno przestępcy kryminalni, jak i osoby uznawane za społecznie niepożądane lub politycznie podejrzane. Słowo jest akronimem rosyjskiej nazwy instytucji zarządzającej tym systemem, w tłumaczeniu na język polski: Główny Zarząd Poprawczych Obozów Pracy. W rzeczywistości, w różnych okresach, instytucja ta nosiła różne nazwy. Jako synonim stosowane jest też określenie łagry od rosyjskiego słowa obóz.

Do Bełchatowa przyjechali m.in. dr Arunas Bubnys z Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy, dr Meelis Saueauk z Estońskiego Instytutu Pamięci Historycznej, dr Ainars Bambals z Łotewskiego Archiwum Państwowego,  dr hab. Alieksiej Zacharczenko z Moskiewskiego Uniwersytetu Pedagogicznego,  prof. Wadim Zolotariew z Uniwersytetu w Charkowie,  dr Anatolij Dulow z Witebskiego Uniwersytetu Państwowego, prof. Jurij Szapował z Ukraińskiej Akademii Nauk, prof. Tadeusz Wolsza z Polskiej Akademii Nauk, dr Dariusz Węgrzyn z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach i inni. Swój wykład pt. „Skazani za wolność. Internowani żołnierze Armii Krajjowej w Gułagu” przedstawił także dr Dariusz Rogut, reprezentując środowisko naukowe Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach  - Filia w Piotrkowie Trybunalskim, a jednoczesnie dyrektor bełchatowskiego muzeum i gospodarz wydarzenia.

Konferencja stanowiła kontynuację tematyczną sesji dotyczących więzień i obozów sowieckich, zorganizowanych w latach 2012-2013 we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Jej audytorium byli uczniowie, studenci, nauczyciele i kombatanci. 


 

Zespół ds. promocji

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

← Back