News
Sobota 11 maja 2024

Młodzież czyta i recenzuje

W bełchatowskiej bibliotece uroczyście podsumowano XVII Powiatowy Konkurs Literacki „Książki na medal" oraz IV Powiatowy Konkurs Literacki „Bajka dla siostrzyczki i braciszka". Prac wpłynęło mniej niż w poprzednich latach, ale, zdaniem jury, mają one wyższy poziom.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Bełchatowie organizuje konkursy, w których młodzi ludzie próbują swoich sił literackich. Są to: XVII Powiatowy Konkurs Literacki „Książki na medal" oraz IV Powiatowy Konkurs Literacki „Bajka dla siostrzyczki i braciszka". W piątek, 4 grudnia, podsumowano te przedsiewzięcia, a w dekoracji laureatów wziął udział Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. Andrzej Dębkowski, poeta, krytyk literacki, publicysta, dziennikarz i wydawca, członek jury, przyznał, że prace konkursowe miały dobry poziom, wyższy niż w latach poprzednich.

- Coraz częściej młodzież wybiera do recenzji ksiązki, które nie są szkolnymi lekturami, i to bardzo mnie cieszy. Młodzież szuka zatem czegoś nowego - – powiedział Andrzej Dębkowski, członek jury. - W swoich tekstach młodzi autorzy nie tylko omawiają książki, ale również analizują rzeczywistość i samodzielnie myślą. Jest to unikatowy konkurs, bowiem młodzi ludzie po przeczytaniu książki mają możliwość refleksji, co współcześnie jest rzadkim zjawiskiem.

Laureaci XVII Powiatowego Konkursu Literackiego „Książki na medal":

w kategorii szkół gimnazjalnych:
I miejsce - Martyna Załęczna, PG nr 1 w Bełchatowie
II miejsce - Amelia Babiarz, PG  nr 1 w Bełchatowie
III miejsce - Olga Janusiak,  GP w Kurnosie Drugim

Julia Stasiak, PG nr 3 w Bełchatowie
Julia Kardas, ZSO w Zelowie
Aleksandra Jaros, PG nr 4 w Bełchatowie

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce - Jakub Urban,  I LO w Bełchatowie
II miejsce - Monika Małagowska, II LO w Bełchatowie
III miejsce - Dominika Rogalewicz, ZSP w Szczercowie