News
Środa 15 maja 2024

Na ludowo w Solecznikach

Jak co roku, w zaprzyjaźnionym Rejonie Solecznickim na Litwie, odbyły się Dożynki, które stały się okazją do spotkania przedstawicieli samorządów partnerskich. W tym roku przyjechało kilkanaście delegacji z Polski, delegacje z Białorusi, Niemiec i Włoch.

Zanim rozpoczęło się to wyjątkowe święto rolników, w Urzędzie Rejonowym w Solecznikach odbyło się oficjalne spotkanie delegacji z merem rejonu Zdzisławem Palewiczem.

Podczas spotkania mer omówił współpracę, która realizowana jest na różnych płaszczyznach i w wielu dziedzinach. Jednym z jej stałych elementów jest kultura, rozumiana jako promowanie kultur lokalnych. Co roku na zaproszenie miast partnerskich do różnych zakątków Polski, jak również Białorusi czy nawet Ukrainy udają się z koncertami zespoły ludowe rejonu solecznickiego. Niemniej ważną płaszczyzną współpracy partnerskiej jest oświata. Na tym polu od wielu lat praktykowane są wymiany młodzieżowe, wycieczki oraz kolonie dla dzieci w wieku szkolnym. Co roku dzięki partnerom wakacje w Polsce spędza ponad 500 uczniów. Obecnie z wykorzystaniem środków i programów unijnych oraz również dzięki pomocy partnerów w Polsce, młodzież ma szansę także na zwiedzanie Europy. Słowa podziękowania zostały skierowane również do władz Powiatu Bełchatowskiego za przyjęcie młodzieży z Solecznik w ramach międzynarodowego projektu „Tropiciele historii”.

Fotorelacja z tego wydarzenia znajduje się w Galeriach. Zapraszamy.

Tradycyjnie, obchody dorocznego święta plonów rozpoczęły się dziękczynną mszą świetą. Wśród licznie zgromadzonych na imprezie rolników, mieszkańców i gości rejonu znaleźli się poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski, posłowie na Sejm RL Leonard Talmont, Rita TamašÅ«nienÄ—, Edyta TamašiÅ«naitÄ—, wiceminister rolnictwa RL Lina KujalytÄ—, zastępca dyrektora Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Unijnych Helena Miziniak, asystent Posła na Sejm RP Artura Górskiego Grzegorz Jakielski, radca - minister Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Cygnarowski, przedstawiciel Ambasady Białorusi na Litwie Sergiej Ling

Jak co roku, uczestnicy mogli częstować się na stoiskach z wiejskim jadłem i podziwiać ludowe rękodzieło. Stoiska przyciągały swoją różnorodnością i zapachami swojskich wyrobów i domowych ciast. Dlatego komisja konkursowa miała duży problem z wybraniem najładniejszych zagród. Ważnym elementem tego przedsięwzięcia było także uhonorowanie najlepszych rolników rejonu solecznickiego, gdzie głównym źródłem utrzymania jest właśnie rolnictwo. Zachwyt repertuarem i kolorowymi strojami wzbudzały zespoły pieśni i tańca z Litwy i Białorusi, a gwiazdami degorocznych dożynek był zespół "Babylon" i legenda polskiego rocka - "Skaldowie", które przyciągnęły tłumy widzów.

Warto też wspomnieć, że niedzielne obchody dożynkowe poprzedziła sobotnia uroczystość otwarcia Pałacu Balińskich w Jaszunach – jednego z najpiękniejszych zabytków Ziemi Solecznickiej, Wileńszczyzny i Litwy. Pałac jest już otwarty dla zwiedzających po ponad dwuletniej rewitalizacji oraz wieloletnich staraniach samorządu solecznickiego. Rekonstrukcja dwukondygnacyjnego pałacu w stylu późnego klasycyzmu, wzniesionego w 1828 roku według projektu Karola Podczaszyńskiego, rozpoczęła się w 2013 r.

Zespół ds. Promocji

← Back