News
Sobota 11 maja 2024

Na pomoc młodym ludziom bez pracy

Rynek pracy dla młodych w Bełchatowie był głównym tematem konferencji i targów pracy, które odbyły się w Miejskim Centrum Kultury. Przedstawiciele instytucji analizowali zjawisko bezrobocia i sposoby walki z nim, natomiast odwiedzający targi mogli zapoznać się z ofertą kilku pracodawców i pośredników.

Bezrobocie w powiecie bełchatowskim wynosi ok. 9 %. W Powiatowym Urzędzie Pracy jest obecnie zarejestrowanych ok. 4750 osób, w tym grupa w wieku 18-44 lata to ok. 3200. W październiku br. w gronie bezrobotnych znalazło się 277 osób, które nie skończyły 30 roku życia. Ta ostatnia grupa była adresatem przedsięwzięcia, które starosta bełchatowski objął patronatem honorowym.

- Mimo, że liczby określające stopę bezrobocia w powiecie powoli zmniejszają się, bijemy na alarm. Młodzi ludzie kończą studia poza Bełchatowem i nie wracają, ponieważ nie widzą szansy na znalezienie atrakcyjnej pracy – powiedział podczas konferencji Grzegorz Gryczka, wicestarosta. - Jest to problem, który można analizować na kilku płaszczyznach. Wyjazd młodzieży do innych miast, a nawet krajów, skutkuje starzeniem się naszego społeczeństwa. Nie możemy spokojnie przygladać się temu, dlatego mam nadzieję, że każde takie przedsięwzięcie zbliża nas do efektywnych rozwiązań.

Konferencja z udziałem instytucji i organizacji wspierających młode osoby w znalezieniu zatrudnienia skupiła się na danych liczbowych obrazujących sytuację w powiecie, ofertach dla młodzieży polecanych przez hufce pracy i fundacje, a także na formach pomocy dla pracodawców, którzy stworzą nowe stanowiska i dadzą szansę młodym ludziom. Towarzyszące konferencji targi pracy były realną szansą na znalezienie zatrudnienia. Do swoich stoisk z aktualnymi ofertami pracy zapraszały: Agencja Pracy Select, Work Service, Kaufland, Flexidea, Promedica 24, Powiatowy Urząd Pracy w Bełchatowie oraz Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Piotrkowie Trybunalskim.

Zespół ds. Promocji

← Back