News
Sobota 27 kwietnia 2024

Nakręciliśmy młodych ludzi na transformację - event i finał konkursu

Blisko 300 młodych ludzi, uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu bełchatowskiego, wzięło dzisiaj udział w evencie finalizującym konkurs „Nakręć się na transformację”, który odbył się w auli ZSP nr 1 w Bełchatowie. Młodzież miała okazję wysłuchać prezentacji ekspertów i naukowców oraz sprawdzić się w quizie na temat transformacji.
WYDARZENIE-8034-1
- W naszym regionie przyszłość nierozerwalnie związana jest z procesem sprawiedliwej transformacji. I dzisiaj spotykamy się z Wami, by właśnie o tej przyszłości porozmawiać, bo przyszłość już się dzieje, a Wy – młodzi ludzie - jesteście nie tylko jej adresatami, ale też kreatorami – powiedziała witając młodzież Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr.

Starosta zwróciła uwagę, że z badania przeprowadzonego na zlecenie Powiatu Bełchatowskiego wynika, iż młodzież jest grupą, w której wprawdzie dwie trzecie słyszało o planach restrukturyzacji i docelowego zamknięcia kopalni i elektrowni, ale ponad połowa nie ma większej wiedzy na ten temat.

- A to niezmiernie ważne, byście otrzymali rzetelną informację na temat transformacji, która stwarza szanse na pobudzenie gospodarki i zaangażowanie w innowacyjne projekty, ale musi być tak przeprowadzona, by zagwarantować nam wszystkim bezpieczeństwo energetyczne, sprawiedliwy podział kosztów i ochronę najbardziej wrażliwych grup społecznych – dodała Starosta Dorota Pędziwiatr.

Zapewniła ponadto, że samorząd Powiatu Bełchatowskiego działa, by przygotować młodych ludzi na przemiany i umożliwić im zdobycie wiedzy i kwalifikacji, które będą cenione na zmieniającym się rynku pracy. Dlatego też Powiat sięgnął już po środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Na dwa projekty w nowoczesne szkolnictwo zawodowe, Powiat otrzymał ponad 5 mln 600 tys. zł, a kolejne złożone projekty mogą otrzymać ponad 15 mln 176 tys. zł dofinansowania.

W wydarzeniu udział wzięli ponadto Wicestarosta Jacek Bakalarczyk, Członkowie Zarządu Marek Jasiński, Radosław Herudziński i Adam Baryła, Pełnomocnik Starosty ds. Transformacji Powiatu Bełchatowskiego Katarzyna Kleska, Skarbnik Powiatu Magdalena Lipska, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu SP w Bełchatowie Agnieszka Wasilewska, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu powiatu bełchatowskiego oraz przedstawiciele Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego Adam Szymański i Robert Michalski.

Podczas eventu dr Agnieszka Rzeńca, adiunkt w Katedrze Gospodarki Regionalnej i Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim i Klaudia Kamińska, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UŁ przedstawiły prezentację „Sprawiedliwa transformacja powiatu bełchatowskiego – jak wiele mogą zdziałać młodzi ludzie”. Prezentację „Potęguj możliwości na Politechnice Łódzkiej” przedstawił dr Rafał Ledzion, pełnomocnik Rektora ds. promocji uczelni w środowisku szkolnym na PŁ, a o ciekawym projekcie „Generative Urban Small Turbine” opowiedzieli Jakub Talczewski i Wiktor Bąk ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyków PŁ.

Następnie młodzież wzięła udział w quizie na temat transformacji, a Starosta Dorota Pędziwiatr wręczyła nagrody tym, którzy wykazali się największą wiedzą. Wręczyła również nagrody zwycięzcom konkursu „Nakręć się na transformację”, w którym uczniowie ze szkół z powiatu bełchatowskiego w formie filmu odpowiadali jak wyobrażają sobie przyszłość Bełchatowa w 2050 roku, jaki wpływ na nasz region będzie miała nowa technologia i sztuczna inteligencja i jakie zawody pojawią się w przyszłości. Na trzy filmy wybrane przez jury, internauci oddali łącznie 2.656 głosów. I miejsce zdobył film Jagody Marzol z ZSP nr 2 w Bełchatowie, II miejsce zajął film Kacpra Piekielnego z TNT w Kleszczowie, III miejsce film Grzegorza Piekarskiego, Jakuba Szafrańskiego, Marcina Polewiaka, Mirona Łapkowskiego-Świech i Adama Szewczyka z ZSP nr 1 w Bełchatowie.

- Gratuluję Wam ciekawych pomysłów i cieszę się, że zainteresowaliście się transformacją naszego regionu i zaczynacie „rozkminiać” ten temat – zwróciła się do laureatów Starosta Dorota Pędziwiatr.

Na zakończenie przedstawiciele młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z powiatu bełchatowskiego wzięli udział w panelu dyskusyjnym, by wypracować rekomendacje dla decydentów w zakresie wizji przyszłości oraz oczekiwań, potrzeb i planów młodych ludzi.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli Rektor Politechniki Łódzkiej i Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
← Back