News
Sobota 11 maja 2024

Niech żyje nam górniczy stan!

Nabożeństwami w intencji górników, przemarszem ulicami miasta i uroczystą akademią w hali widowiskowo-sportowej z udziałem Andrzeja Dudy, prezydenta RP, pracownicy bełchatowskiej kopalni świętują tegoroczną „Barbórkę”.

W kościołach w Bełchatowie górnicy rozpoczęli świętowanie modlitwą do patronki, św. Barbary. Następnie w rytmie marsza w wykonaniu orkiestry górniczej przemaszerowali ulicami Bełchatowa do hali widowisko-sportowej, by wziąć udział w gali. Tegoroczna jest wyjątkowa, ponieważ z udziałem polskiego prezydenta, Andrzeja Dudy. Wyjątkowy jest również rok, w którym odbywa się uroczystość. Z okazji jubileuszu 40-lecia powstania bełchatowskiej kopalni, przedstawiona została historia przedsiębiorstwa z jej największymi, przełomowymi wydarzeniami, jak np. wydobycie pierwszego węgla 19 listopada 1980 roku czy też wydobycie miliardowej tony węgla 14 grudnia 2013 roku.

- Te minione 40 lat funkcjonowania Kopalni Bełchatów to zmagania z siłami natury, ciężka praca, ciągłe przekształcenia i modernizacje, nieustanne zaangażowanie pracowników przy niezmiennej stabilności zatrudnienia – powiedział Kazimierz Kozioł, dyrektor kopalni. - Równocześnie bardzo dobry przykład tego, jak zrozumienie potrzeb stron, dostosowanie się do zmieniającej rzeczywistości, prowadzi do rozwoju oraz realizacji postawionych celów przed kopalnią.

Jako najważniejsze zadania na najbliższą przyszłość dyrektor wymienił m.in. intensyfikację wydobycia węgla w Polu Szczerców w celu szybszego udostępnienia kolejnych poziomów węglowych oraz wystąpienie w 2016 roku z wnioskiem do Ministra Środowiska o wydanie koncesji na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża Złoczew.

Największa w Europie kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego, zatrudniająca obecnie 5120 pracowników, w roku 2015 została laureatem XX edycji konkursu „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej”, zdobyła pierwsze miejsce w województwie łódzkim w rankingu Filary Polskiej Gospodarki, uzyskała tytuł najlepszego inwestora w regionie łódzkim podczas forum Inwestorów i Eksporterów, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Z okazji „Barbórki” goście bełchatowskiej akademii, reprezentujący wszystkie szczeble władzy państwowej i samorządowej, środowiska naukowe, przedsiębiorstwa współpracujące, instytucje i organizacje pozarządowe przekazywały górniczej braci przede wszystkim gratulacje i serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności. Zamiast tradycyjnych kwiatów kopalnia poprosiła o wpłaty na konto Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Przystań” w Bełchatowie chcąc w ten sposób wesprzeć charytatywną działalność organizacji i jej podopiecznych.

Zespół ds. Promocji

← Back