News
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Czwartek 16 maja 2024

Niemieccy uczniowie czuli się, jak w domu

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Wiedzę o polskiej historii, bełchatowskim węglu, straży pożarnej, produkcji „krówek”, a nawet umiejętność zaśpiewania po polsku utworu „Panie Janie” zabrali z sobą do domu uczniowie z Niemiec. Młodzież mieszkała kilka dni u polskich rodzin. Program pobytu zorganizowało i sfinansowało starostwo

W ramach umowy partnerskiej, zawartej między powiatami bełchatowskim i Berchtesgadener Land, raz w roku przyjeżdżają do Bełchatowa nienieccy uczniowie. Młodzież zatrzymuje się u rodzin uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu. Podczas wizyty w Polsce uczniowie biorą udział w wycieczkach, zajęciach integracyjnych i różnych spotkaniach. Program wrześniowego pobytu obfitował w liczne atrakcje.  Młodzież zwiedziła kopalnię, podziwiała widoki ze szczytu Góry Kamieńsk i 37-metrowej drabiny strażackiej KP PSP w Bełchatowie, degustowała ptasie mleczko i krówki, produkowane w firmie „Majami”.  Jednodniowa wycieczka do Warszawy dostarczyła wiedzy historycznej i technicznej. Tę pierwszą zapewniło zwiedzanie Zamku Królewskiego, drugą - eksperymenty w Centrum Nauki Kopernik.

- Byliśmy w Warszawie po raz pierwszy w życiu. Nie ukrywam, że to dla nas ogromna atrakcja i niezapomniana lekcja historii, w tym także ze smutnymi elementami łączącymi oba nasze kraje – mówi Stefan Wieneke, przewodniczący stowarzyszenia Europa Union w okręgu BGL, koordynujący wymianę młodzieży po stronie niemieckiej. - Cieszę się, że mogliśmy tu być i zobaczyć jak nowoczesnym, prężnym i europejskim miastem jest polska stolica.

Na zajęciach integracyjnych dla polskich i niemieckich uczniów, zorganizowanych w salach Powiatowego Centrum Sportu,  młodzież uczyła się zumby, śpiewania po polsku popularnego   kanonu „Panie Janie” i wykonywała ręcznie „drzewka szczęścia”. Popołudnie, zakończone kolacją grillową i dyskoteką, było okazją do wspólnej zabawy.

 

- Jestem w Bełchatowie kolejny raz, ponieważ bardzo podoba mi się polska gościnność i serdeczność – powiedziała 17-letnia Franziska. - Z naszymi rówieśnikami rozmawiamy po angielsku i po niemiecku. Lubimy identyczną muzykę, podobnie się ubieramy, śmiejemy się z tych samych rzeczy. Jest to fantastyczne uczucie spotkać przyjazne osoby znajdując się tak daleko od domu. Mam nadzieję, że wkrótce znów się zobaczymy.

Wyjazd polskich uczniów do Berchtesgadener Land zaplanowany jest wiosną przyszłego roku. O kontynuowaniu wymiany młodzieży Waldemar Wyczachowski i pozostali członkowie Zarządu Powiatu w Bełchatowie rozmawiali podczas spotkania z opiekunami niemieckich uczniów. Wielokrotnie podkreślano wartości, jakie obaj partnerzy zyskują, dzięki temu przedsięwzięciu: poznawanie innych krajów i kultur, podnoszenie umiejętności językowych, nawiązywanie międzyludzkich kontaktów.     

 

* * *

Za pomoc w organizacji pobytu w powiecie bełchatowskim uczniów z Niemiec w dniach 19-23 września 2015r. dziękujemy serdecznie:

 
- rodzinom uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu bełchatowskiego, dyrekcjom i zaangażowanym w zadanie nauczycielom  tych szkół,
- dyrekcji i pracownikom Powiatowego Centrum Sportu,
- dyrekcji PGE GiEK S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów,
- Komendantowi Powiatowemu PSP w Bełchatowie,

- dyrekcji spółki MAJAMI Sp. z o.o. sp. k.,
- dyrekcji i panu Lukaszowi Politańskiemu z Muzeum Regionalnego w Bełchatowie,

- nauczycielom j. niemieckiego, tj. paniom Magdalenie Mirczak- Gosławskiej, Gabrieli Siewierze – Paradeckiej i Dorocie Kudaj,
- państwu Renacie i Dominikowi Jasińskim.


Zespół ds. Promocji

Starostwo Powiatowe w Belchatowie

← Back