News
Środa 15 maja 2024

Obchody 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Powiewające biało-czerwone flagi, hymn Polski w wykonaniu orkiestry, huk salwy honorowej, kwiaty pod pomnikami peowiaków i ochotników z Bełchatowa poległych w walkach o niepodległość towarzyszyły patriotycznej i wzniosłej atmosferze podczas uroczystości upamiętniających „Cud nad Wisłą”

Uroczystość dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej, zwanej także „Cudem nad Wisłą”, zgromadziła  delegacje m.in. władz samorządowych powiatu i gmin przy ul. Czyżewskiego, gdzie pod pomnikiem peowiakow i ochotników walczących o niepodległość Polski zostały złożone kwiaty. Następnie kontynuowano ją przy ul. Kościuszki. W parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się pomnik „Pamięci Bełchatowian”, który jest miejscem naszego hołdu dla bohaterów,  którzy na kartach historii kraju zapisali się patriotyzmem i heroicznymi czynami. Dla tych wszystkich, którzy wolność Polski okupili najwyższą ceną, zagrzmiała salwa honorowa, a pomnik otuliły biało-czerwone wiązanki. O potrzebie i obowiązku pielęgnowania pamięci o szczególnie ważnych wydarzeniach historycznych i ponadczasowych wartościach przypomniał w swoim wystąpieniu Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. Wyjątkowość i znaczenie Bitwy Warszawskiej podkreśliła podczas bełchatowskich obchodów obecność młodej pary dziedziców miasta, odgrywającej role Nelly i Stefana Hellwigów. Tragiczna historia ich miłości i śmierci jest związana właśnie z Bitwą Warszawską, a co roku przypominana kolejnym pokoleniom bełchatowian. Uroczystość zakończyło nabożeństwo w intencji ojczyzny odprawione w  ogrodzie parafialnym.

Fotorelacja wydarzenia w naszych Galeriach.

Krzysztof Borowski

Rzecznik prasowy